13 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi

 13 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi
Okunuyor 13 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi

Ripple ile Menkul Değerler ve Borsa Kurulu ( SEC ) ortasındaki yasal uyuşmazlık, özet bir karara yaklaştıkça, kripto para ünitesi sanayisi sonucu hevesle bekliyor. Davanın, ağır ilgi ve spekülasyona yol açan ABD’de dijital varlıkların nasıl düzenleneceğine dair kıymetli tesirleri var.

13 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi

Bu art plana karşı SEC, geçtiğimiz hafta kripto dalına yönelik düzenleyici kontrolünü hızlandırdı ve ajansın yaklaşımının önyargılı olabileceğini sav eden birtakım kesim paydaşlarından sert tenkitler aldı.

En son güncelleme kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri savunma avukatı ve tanınan Ripple ve SEC dava yorumcusu James Filan bir kere daha düzenleyicinin lideri Gary Gensler’in istifasını istedi.

Bu, SEC’in kripto şirketi Paxos’u Binance USD stablecoin’inin ihracından ötürü dava ederken staking’e yönelik bir baskı başlatmasının akabinde geldi.

Düzenleyiciye nazaran, stablecoin menkul değer olarak sınıflandırıldı ve piyasaya sürüldüğünde belirtilen maddelere uymadı. SEC’in ayrıyeten Ripple’ı XRP tokenleri biçiminde kayıt dışı menkul değerler sattığı için dava ettiğini belirtmekte yarar var.

SEC’in menkul değer sınıflandırmasına ait sorular

Bu satırda, XRP sahibinin SEC davasındaki avukatı John Deaton, menkul değerler etiketini aldatıcı olarak nitelendirdi.

“Gary Gensler ve SEC, kripto para ünitelerinin büyük çoğunluğunun kendilerini menkul değerler olarak isimlendirerek tokenin kendisine odaklanmaya devam ediyor. Sorun şu ki, Gensler dışındaki akıllı tesirli beşerler, jetonların kendilerinin menkul değer olduğu biçimindeki bu yanlış anlatıyı ileri sürüyorlar” dedi.
Başka bir yerde Deaton, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’u platformdaki staking hizmetlerinin menkul değer olmadığını açıkladıktan sonra selamladı.

Bu ortada Deaton, yatırımcıların şirketi ve CEO’su Brad Garlinghouse’u XRP’yi kayıt dışı bir menkul değer olarak satmakla suçladığı ve kayıpları için tazminat talep ettiği öbür bir Ripple toplu dava davasına da katıldı . Davacılar ayrıyeten mahkemeden XRP’yi menkul değer olarak sınıflandırmasını talep ettiler. Deaton davaya dostça brifing olarak katılıyor.

SEC’in eleştirisi

Ripple ve SEC davası, Ripple’ın Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty’nin mevzuyu “yanlış yönlendirilmiş” olarak nitelendirmesiyle tenkit almaya devam ediyor. Benzeri formda Deaton, SEC’in ortak işletme tarifiyle ilgili argümanlarını ‘şizofrenik’ olarak eleştirdi. Yargıcın özet kararı reddedebileceğini de kelamlarına ekledi.

Ayrıca, genel dava sonucu bir spekülasyon konusu olmaya devam etse de kripto topluluğu, SEC ile blok zinciri tabanlı paylaşım platformu LBRY ortasındaki mevzuyu yakından takip etti. Bilhassa SEC, düzenleyiciye kayıt olmadan LBC tokenlerini sunduğu için LBRY’ye dava açtı. Fakat yargıç, LBC tokenlerinin sadece direkt satış sırasında menkul değer olarak kabul edildiğine karar verdi.

LBRY için olumlu kararla, XRP’nin tekrar listelenmesi için artan bir yaygara var. Bilhassa, XRP hayranları, kripto borsaları Coinbase ve Binance US’yi belirteci kendi platformlarında eski durumuna getirmeye çağırıyorlar.

Bu hareketin ardındaki artan ivme, borsalara XRP’yi tekrar listelemeye zorlama konusunda başarılı olup olmayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Bununla birlikte, SEC’in devam eden davasıyla ilgili hala belirsizlik var ve düzenleyicinin davayı Mart 2023’teki bir özet karar için öngörülen vakit çizelgesinin ötesine uzatıp uzatmayacağı şimdi aşikâr değil.

ABD’deki yasal belirsizliğe karşın, Ripple dünyanın başka bölgelerindeki büyüme ivmesiyle ilerliyor.

XRP fiyat analizi

Basın vaktinde, XRP günlük grafikte %4’ün üzerinde kayıpla 0,37 dolardan el değiştiriyordu.

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Genel olarak, XRP’nin geleceği, muhtemelen Ripple için bir galibiyetin token için yükseliş olabileceği yahut bunun karşıtı olabileceği durum sonuçlarına nazaran belirlenecektir. Öte yandan, borsalar XRP’yi tekrar listelerse, bu birebir vakitte bir yükseliş görünümü de olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap