16 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi

 16 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi
Okunuyor 16 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi

Ripple ile Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi ( SEC ) ortasında devam eden dava, kesin karara varmada çok değerli görülen mühürlü evraklar etrafında artan faaliyetle yeni bir dönemeç aldı.

16 Şubat 2023 prestijiyle Ripple – SEC davası güncellemesi

Özellikle, 16 Şubat’ta bir tweet’te, savunma avukatı James Filan, medya kişiliği ve Forbes’a kıdemli bir müellif olan Roslyn Layton’ın, yakından korunan Hinman konuşma dokümanlarına erişim kazanmak için bir talepte bulunduğunu açıkladı.

Roslyn tarafından sunulan dilekçe, basının ve kamuoyunun, hem Birinci Değişiklik hem de Federal örf ve adet hukuku tarafından tanınan isimli dokümanlara erişmek için temel ve güçlü bir karineye sahip olduğunu ileri sürdü. Dilekçeye nazaran, bu hakkın kullanılması mahkemenin hesap vermesini sağlamak için gereklidir.

Ayrıca, önergede Layton, SEC’i kripto düzenlemesindeki tutarsızlıkla suçluyor ve ajansın kesim düzenlemeleri için hala net yönergeler yayınlaması gerektiğine işaret ediyor. Layton’a nazaran:

“Bu muazzam değer, Hinman’ın konuşmasının ağır kamuoyu incelemesine çevrildi; bu, SEC’in kripto para üniteleri hakkında açık düzenleyici rehberlik sağlamayı reddetmesi göz önüne alındığında, SEC içindeki rastgele birinin kripto paydaşlarına bir yaptırım aksiyonunun yanlış sonundan kaçınmaları için sunduğu tek talimatı oluşturuyor.”

Önerge, Yüksek Mahkeme ve Temyiz uygulamalarına adanmış bir hukuk firması olan Cecere PC’nin sahibi Carl Cecere tarafından da onaylandı.

Cecere, “SEC’in kayıt dışı bir menkul değer olduğunu tez ettiği kripto para ünitesi XRP’ye dayalı olarak Ripple’dan milyarlarca ceza talep eden SEC – Ripple Davasına müdahale etmek için müsaade talebinde bulunduk” dedi.

İlginç bir halde, SEC tarafından Ripple’a yönelik algılanan haksız muamelenin eleştirel bir tahlilini sunan Layton’ın Forbes hakkındaki bir makalesi, önerge verildikten birkaç dakika sonra açıklanamaz bir halde web sitesinden kaldırıldı.

Hinman konuşması nedir?

Haziran 2018’de SEC’in Kurumsal Finans Kısmı Yöneticisi William Hinman tarafından yapılan Hinman konuşması, düzenleyicinin kripto para ünitelerinin menkul değerler olarak sınıflandırılmasına ait konumunu içerdiğine inanıldığı için Ripple davasında çok kıymetli bir evraktır.

Duruşma sırasında Ripple avukatları, SEC’in evrakları incelenmek üzere hür bırakmasını emretmesi için mahkemeye baskı yapıyor. Şirket, Hinman konuşmasında Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum’u ( ETH ) menkul değer dışı sayan çıkarımların XRP’ye de uygulanabileceğine inanıyor.

Layton, “Bu nedenle, halkın Ripple’ın adil ihtar savunmasının gücünü değerlendirmesini sağlamak için halkın erişimi çok değerli olacaktır – zira SEC içindeki bireyler konuşmanın rehberliğini anlayamazsa, teşkilat dışındaki öbürleri de bunu anlamayı umut edemez” dedi.

Özellikle SEC, Ripple’ı XRP tokenlerinin satışı yoluyla kayıt dışı güvenlik teklifleri yürütmekle suçladı.

SEC’in menkul değerler sınıflandırmasına ait sorular

Birkaç hukuk uzmanının, SEC’in menkul değerler sınıflandırmasını sorguladığını ve bunun da muhtemel sonuca ait spekülasyonlara yol açtığını belirtmekte yarar var. Bu doğrultuda, XRP sahiplerinin avukatı John Deaton, menkul değerler sınıflandırmasındaki belirsizliğin, ajansın özet kararı kaybetmesine yol açabileceği görüşünde.

Layton tarafından yapılan son dosyalama hakkında yorum yapan Deaton, evrakların içeriğinin eninde sonunda kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

“Ayrıca bu, Hinman e-postalarının sonunda kamuya açıklanacakları için bir mutabakata varmayacağını söylediğimde ne demek istediğimin bir örneği. O Jeanie’yi şişeye geri koyamam” dedi.

Her iki taraf da son kararı beklerken, SEC de uzmanlarla ilgili daha fazla belgeyi mühürlemek için müracaatlarda bulundu. Hareket, kripto oyuncularından tenkit aldı ve Ripple zıt bir hareketle karşılık verdi.

XRP fiyat analizi

Bu ortada, XRP’nin bedeli son 24 saatlik süreçte %4’ün üzerinde arttı ve basına nazaran 0,40 dolardan süreç gördü.

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Token şu anda 20.34 milyar dolarlık bir piyasa kıymetini denetim ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap