• Ana Sayfa
  • Genel
  • 3. zelzele olursa yıkılacak bina sayısı açıklandı! İşte ürküten tablo…

3. zelzele olursa yıkılacak bina sayısı açıklandı! İşte ürküten tablo…

 3. zelzele olursa yıkılacak bina sayısı açıklandı! İşte ürküten tablo…
Okunuyor 3. zelzele olursa yıkılacak bina sayısı açıklandı! İşte ürküten tablo…

6 Şubat Pazartesi sabaha karşı Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde saat 04:17’de 7,7 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Sarsıntıdan Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa başta olmak üzere etraf vilayetler de etkilendi.

Daha sonra gerçekleşen 100’den fazla ve 6.6’ya varan artçı zelzelelerin akabinde 13:24’te AFAD datalarına nazaran 7.6 büyüklüğünde (7.7 olarak revize etti), Kandilli Rasathanesi datalarına nazaran de 7.5 büyüklüğünde bir sarsıntı daha gerçekleşti. Bugün ise 3. bir sarsıntı olması halinde yıkılacak bina sayısı açıklandı.

Yaşanan 2 zelzele ve 2 bin civarı artçı sarsıntının akabinde an itibariyle 22 binden fazla meyyit, 80 binden fazla yaralı ve 6 bin 444 yıkılan bina olduğu tespit edildi. Cumhuriyet tarihinin en yıkıcı ve yüksek can kaybına yol açan bu afetinde farklı bir perspektiften bakmamızı sağlayacak yeni bir çalışma yapıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sarsıntının etkilediği 10 vilayette ayakta kalmayı başaran 171 bin 882 binanın incelendiğini söyledi. İçlerinden 24 bin 921’inin 120 bin 940 farklı kısmında yıkık, acil yıkılacak yahut ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap