4K TV Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler (1080p-UHD)

 4K TV Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler (1080p-UHD)
Okunuyor 4K TV Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler (1080p-UHD)

4K TV Nedir? Gelişen ve yenileşen dünyayla birlikte kullandığımız birçok teknolojik ürün yeni eklentilerle birlikte kullanımı kolay bir hâl aldı.

Bu yazımızda son zamanların popüler teknolojik ürünlerinden birisi haline gelen 4K seçeneğiyle daha iyi bir seyir zevki tattıran adeta görüntülerin canlı gibi sunan 4K TV alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ele alacağız.

4K TV Nedir?

Televizyonların ilk çıktığı günden bu yana geliştiğini söylemek en doğrusu olur, önceleri tüplü televizyonlarla seyrettiğimiz programları daha sonra 1080P boyutunda LCD şeklinde izlemeye başladı. Daha sonra gelen değişikliklerle birlikte artık hayatımıza giren 4K işte bu 1080P görüntü kalitesinin 4 katı boyutunda bir görüntü seçeneği sağlıyor. Görüntülerin daha canlı, daha net bir şekilde yayınlanmasını sağlayana 4K denir.

4K TV Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Televizyon satan firmaların sayısı epey fazladır, fakat bizlere televizyon satan firma değil, kaliteli televizyon satan firma gerekiyor. Bugün baktığımızda kaliteli televizyon üreten firma çok az. O nedenle 4k tv en ucuz fiyatta olmamalıdır. Ucuz 4K TV aldığımızda çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu nedenle iyi bir 4K televizyon alacağımız vakit dikkat etmemiz gereken temel noktalar var:

  • Ultra HD ve UHD ile 4K: Yakın zamanlarda bir televizyon bayisini gezmişseniz Televizyonların üzerindeki 4K/ HD ve UHD kombinasyonunu görmüşsünüz. Burada 4K ve UHD arasındaki farkı bilmelisiniz. Çünkü UHD televizyonlar 4K görüntüyü desteklemezken 4K televizyonlar UHD görüntüyü destekleyebilir. Bu nedenle TV’nin üzerindeki 4K yazısının güvenilirliğini test etmelisiniz.
  • HDR’yı desteklediğinden emin olun: HDR demek TV’nin daha fazla renk kalitesine sahip olması demektir. Bu nedenle 4K TV’nizin HDR görüntüye sahip olmasını sağlayın.
  • Yenileme Hızlar: Televizyonlardaki akışın daha verimli ve daha doruk olmasını istiyorsanız 120Hz akış kalitesine sahip televizyonları tercih edebilirsiniz. Ama TV alırken aynı zamanda tasarruf etmek isterseniz 60Hz akışa sahip TV’lerde işinizi görecektir.
  • Hoparlör Kalitesi: Televizyondaki görüntü kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, eğer iyi bir ses desteği yoksa 4K’nın da bir önemi kalmıyor bu nedenle iyi bir ses desteğinin olmasından emin olmalısınız.

Bu temel kurallara dikkat ederek 4K UHD TV’nizi gönül rahatlığıyla ve güvenle satın alabilirsiniz. Satın aldığınız markanın şikayetlerini de göz önünde bulundurmalı ve gerçekten 4K Teknolojisinde öne çıkan bir markanın 4K TV modelini satın almalısınız.

Yorum Yap
Giriş Yap