AB düzenleyicilerinden, bankalara Bitcoin uyarısı!

 AB düzenleyicilerinden, bankalara Bitcoin uyarısı!
Okunuyor AB düzenleyicilerinden, bankalara Bitcoin uyarısı!

Basel Bankacılık Kontrol Komitesi (BCBS) tarafından belirlenen global düzenleyici çerçeve, 2025’ten evvel yasal olarak bağlayıcı olmayacak olsa da, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği’ndeki (AB) bankaların Bitcoin’e (BTC) üst hudut uygulamaya başlamasını bekliyor.

AB düzenleyicilerinden, bankalara Bitcoin uyarısı!

ECB denetçileri, kripto para ünitelerinin “önemli risk ve patlama ve toz döngülerine” atıfta bulunarak, onları faaliyetlerine dahil etmeyi planlayan bankalara 15 Şubat’tan itibaren haber bülteninde yaklaşan yasaya ahengi çabucak planlamaya başlamalarını tavsiye etti.

Denetçiler, kimi bankaların verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve müşterilere yeni hizmetler sunmak için blockchain kullanma “fırsatlarını keşfettiğini” kabul etmelerine karşın, dijital varlıkların “ana akım bankacılık operasyonlarında şimdi yaygın olarak kullanılmadığını” söylediler.

Riskleri evvelden ele almak

Bununla birlikte, ” kripto sanayisinin genişlemesinin, kripto varlık risklerinin bankacılık bölümüne de sıçramasına yol açabileceğine ” ve “bir banka direkt yahut dolaylı olarak kripto varlıklarına maruz kalırsa, değerli meselelerle karşı karşıya kalacağına” inanıyorlar. mevcut ihtiyati çerçeve tarafından özel olarak kapsanmayan riskler.”

Bu nedenle, muhtemel sıkıntılardan kaçınmak için ECB bu cins bankalara şunları tavsiye eder:

“BCBS standardı, Avrupa Birliği’ne aktarılana kadar şimdi yasal olarak bağlayıcı değildir. Lakin bankaların bu piyasada yer almak istemeleri halinde standarda uymaları, iş ve sermaye planlamalarında dikkate almaları beklenmektedir.”

%1’e kadar Bitcoin sınırı

Bir hatırlatma olarak, Bank of International Settlements’ın (BIS) mesken sahipliği yaptığı komite yakın vakitte bankaların Bitcoin üzere desteklenmeyen dijital varlıklara mümkün olan en yüksek risk yükü olan %1.250’yi atamasını önerdi, bu da kripto varlıklarına eşit sermaye çıkarmaları gerektiği manasına geliyor. Bu varlıkları ana sermayelerinin %1’i ile sonlandırın.

Spesifik olarak, kripto para ünitelerini iki kümeye ayırdılar. Sınıflandırma şartlarını karşılayan tokenize edilmiş klasik varlıkları ve stablecoin’leri içeren Küme 1 ve sınıflandırma şartlarını karşılamayan ve ‘yedeksiz dijital varlıkları’ içeren varlıkları tabir eden Küme 2’nin yanı sıra belli sabit paralar ve tokenize edilmiş klasik varlıklar.

Ekim ayında Finbold, global bankaların dijital varlıklara toplam maruziyetinin hala nispeten düşük kaldığını, yaklaşık 9,4 milyar Euro’ya yahut dünya çapındaki bankaların toplam kripto maruziyetinin kabaca %0,14’üne ulaştığını tespit eden BCBS’nin Basel III İzleme Raporu’nu bildirdi. Bu çeşit alacakları rapor etmeyen bankalar dikkate alındığında ise bu meblağ %0,01’e düşmüştür.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap