AB Proje Asistanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

 AB Proje Asistanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?
Okunuyor AB Proje Asistanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

AB Proje Asistanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapabilir?

AB Proje Asistanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Her geçen gün daha da popüler olan ve gençlerin ilk tercihleri arasında yer alan meslek dalı hakkında devamlı olarak araştırmalar yapılmaktadır. Tüm merak edilenleri en doğru şekilde öğrenerek meslek tercih yapılması daha uygun olmaktadır.

Gençlerin çok fazla ilgi odağı haline gelen AB proje asistanı nasıl olmak ve ne iş yapar sorusu çok fazla yanıt aramaktadır.

AB Proje Asistanı Nasıl Olunur? AB Proje Asistanlığı Nedir?

AB proje asistanı, Avrupa Birliği tarafından kredi ve para olanakları sağlanarak ekonomi, sağlık, politika, sosyal, eğitim ile kültürel alanda toluma faydalı olan tüm projelerin meydana getirilmesine yardımcı olan kişilere denilmektedir. Son zamanlarda özellikle gençlerin çok fazla ilgisini çeken bu mesleğe olan eğilim ve AB Proje Asistanı Maaşları her geçen gün daha da artmaktadır.

AB Proje Asistanı Olmak

Günümüzün önemli mesleklerinde biri olan bu alanda eğitim çok daha önemli bir yere sahip olmaktadır. AB proje asistanı olmak isteyenler için hazırlanan eğitimler ile fon kuruluşları adına hazırlanmış programlara proje tekliflerinin hazırlanması ve proje yönetiminin kavranmasıyla AB Hibe Programları konusunda bilgi sahibi olunması gerekir.

Verilen eğitimler içinde hibe fonu sağlayan kurumlar hakkında bilgiler, TKDK ve IPARD 2 projeleri kalkınma ajansları projeleri ve erasmus projeleri, AB ve sosyal içeriğe sahip projeler, proje kavramı ve proje döngüsü aşamaları yer almaktadır. AB proje asistanı nasıl olmak kısacası ilgili lisans programından mezun olduktan sonra yetkili kurumlar tarafından verilen AB proje hazırlama eğitim alanlarından eğitime dahil olmak ve AB proje asistanı sertifikasına sahip olunmalıdır.

 AB Proje Asistanı Görevleri Nelerdir?

AB proje asistanı KOSGEB, TUBİTAK, TKDK ve bakanlıkların projelerinin hazırlanmasında ve yönetiminde yer almaktadır. Görevleri;

  • Projenin iş ve plan takibini yapmak,
  • Hizmet birimlerinden gelen aylık ve haftalık raporların incelenmesi,
  • Projeyle ilgili etkinlikler düzenlemek,
  • AB proje asistanı ne iş yaparsorusuna cevap olarak proje için gerekli olan eğitim ve toplantıların hazırlanması,
  • Proje dahilinde lojistik çalışmaları yürütmek,
  • Proje ihtiyaçlarını takip ederek güncel kalmasını sağlamak görevleri içinde yer almaktadır.

Yorum Yap
Giriş Yap