• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Akaryakıtla çalışan araçlar elektrikliye çevrilebilecek: Elektrikli araca sahip olabilirsiniz!

Akaryakıtla çalışan araçlar elektrikliye çevrilebilecek: Elektrikli araca sahip olabilirsiniz!

 Akaryakıtla çalışan araçlar elektrikliye çevrilebilecek: Elektrikli araca sahip olabilirsiniz!
Okunuyor Akaryakıtla çalışan araçlar elektrikliye çevrilebilecek: Elektrikli araca sahip olabilirsiniz!

EV’ler çok da uzak olmayan bir gelecekte içten yanmalı araçların yerini alacaklar. Hala ele alınmamış kritik soru ise halihazırda yollarda bulunan ve on yıllar boyunca hizmette kalacak olan milyonlarca sıvı yakıtla çalışan arabaya ne olacağı?

Bu soruya yanıt arayan meraklılar tarafından hazırlanan bir çözümse, gazla çalışan bu arabaları dönüştürmedir. Yani mevcut araçlardan akaryakıt bazlı motoru kaldırmak ve bunun yerine elektrikli motorlarla ve pillerle değiştirmek.

Benzinle çalışan araçlar elektrikliye çevrilebiliyor

Yıllar boyunca, araba dalı için bir çok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerden tahminen de en yararlısı sıvı yakıtla çalışan araçların yerine artık daha teknolojik olan elektrikli araçların geliştirilmesi diyebiliriz.

Klasik Porsche ve Volkswagen‘leri elektriklendirme konusunda uzmanlaşmış San Diego’da yer alan Zelectric Motors şirketi, web sitesinde, dönüştürmenin yaklaşık olarak en az 78.000 dolardan başlayıp (1.470.713,40 ) 100.000 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor.

CEO David Benardo katıldığı bir yayında, bu dönüşümlerin kısmen duruma nazaran yapıldığı için değerli olduğunu söyleyen CEO “Eski otomobilinizi kurtaracak olan 5.000 ila 10.000 $ ortası bir yenileme değil” diyerek bunun değerli lakin mümkün olduğunu belirtti. Chevrolet, yıllardır bu dönüşüm paketiyle uğraşıyor. Bu yılın başlarında Toyota, çift elektrikli motorlarla donatılan AE86 konsept aracını sergilemişti.

Diğer büyük araba üreticilerinin birçoğu, yeni otomobilleri elektriğin gücüne geçirmeye odaklanıyor, zira şirketler bu dönüşümü daha az maliyetli hale getirerek her kısmın bundan faydalanmasını ve böylelikle daha çok para kazanma imkanına ulaşabilirler.

Uzun vadeli araba alma yol haritanız nasıl olacak? Şimdi bir EV’ye geçiş yaptınız mı yoksa hala gazla çalışan aracınız mı var? yorumlarda belirtmeyi unutmayın

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap