Amazon emekçilerin haklarını çiğnemeye devam ediyor!

 Amazon emekçilerin haklarını çiğnemeye devam ediyor!
Okunuyor Amazon emekçilerin haklarını çiğnemeye devam ediyor!

The New York Times’ın haberine nazaran, Ulusal Çalışma Alakaları Kurulu (NLRB) yargıcı, şirketin kelam konusu tesisteki sendikalaşma hareketini ve sendikaya katılmak için oy kullanan başkalarını geri püskürtmek emeliyle federal iş maddelerini çiğnediğine karar verdi.

Federal yargıç Green, Amazon denetçilerinin çalışanların bir sendika kurması halinde fiyat artışlarını ve toplumsal yardımları yasa dışı bir halde ellerinden almakla tehdit ettiğine karar verdi. Yargıç, şirketin ayrıyeten bir çalışanın dijital bildiri panosunda iş arkadaşlarını fiyatlı tatil hakkı için Amazon Personel Sendikası dilekçesini imzalamaya davet eden paylaşımlarını da kaldırarak maddeyi ihlal ettiğini söyledi.

Amazon personellerin haklarını çiğnemeye devam ediyor!

Bununla birlikte, sendika tarafından yapılan başka birtakım şikayetler ise reddedildi. Bunlar, Amazon’un sendikalaşma durumunda fiyatlarının düşeceğini söylediği ve emekçilerin sendikaya karşı oy kullanması durumunda eğitim dayanak programında iyileştirmeler vaat ettiği tarafındaki suçlamaları içeriyor. Sendika ayrıyeten Amazon’u, emekçilerin bir sendika kurmaları lakin sendika aidatlarını ödememeleri halinde kovulacaklarını söylediği savını protesto etti. Lakin yargıç şikayetler abartılmış buldu ve yapılanın yasadışı olmadığına karar vererek reddetti.

Amazon kararı olumlu karşıladığını açıkladı. Sözcü Mary Kate Paradis NYT’ye yaptığı açıklamada, “Yargıcın bu davadaki argümanların 19’unu, yani neredeyse tamamını reddetmesinden memnunuz” dedi. “Gerçekler gruplarımızın gerçek olanı yapmak için çok çalıştıklarını göstermeye devam ediyor.”

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap