Android 14 yüklemeyi düşünenler dikkat! Uygulamalarınız çalışmayabilir!

 Android 14 yüklemeyi düşünenler dikkat! Uygulamalarınız çalışmayabilir!
Okunuyor Android 14 yüklemeyi düşünenler dikkat! Uygulamalarınız çalışmayabilir!

Bu kod bilhassa eski yazılımların yüklenmesini durduracak, lakin Google’ın en azından Android 6.0 Marshmallow gerektirecek biçimde çıtayı “kademeli olarak” yükseltmesi bekleniyor.

Hamlenin gayesi, güvenliği ve mahremiyeti artırmak. Google bu kod sayesinde, berbat maksatlı yazılımcıların yeni sürümlerdeki güvenlik tedbirlerinden kaçmak için Android’in eski sürümlerini hedefleyemeyeceğini söylüyor. Google, Play Store’daki uygulamaların en az Android 12’yi hedeflemesini zati koşul koşuyor. Lakin bu güncelleme, eski uygulamaların web yahut üçüncü taraf mağazalar aracılığıyla yükleme teşebbüslerini engelleyecek.

Android 14 yüklemeyi düşünenler dikkat! Uygulamalarınız çalışmayabilir!

Çalıştırmaya kararlı olduğunuz eski klasik bir uygulama varsa, yeni özellik sizi büsbütün engellemeyecek. Engellemeyi aktifleştirmek aygıt üreticilerine bırakılacak ve uygulamaları bir komut kabuğu aracılığıyla yüklemenin bir yolu olacak. Yeni siyaset, insanların farkında olmadan kötü amaçlı yazılım yüklemesini engellemeyi amaçlıyor.

Yine de, Google’ın Play Store dışında bir yerden yüklemeyi büsbütün sınırlaması dikkat cazip. Bu özellik kimileri için iPhone yerine Android telefon satın almak için bir neden: resmi mağazada bulunmayan uygulamaları yüklemekte özgür olmak. Lakin, Google’ın bunu engellemesi pek de şaşırtan değil. Android makûs hedefli yazılımcıları, Play Store’dakinden daha az kısıtlama olduğu için sıklıkla (her vakit olmasa da) Play Store dışında bir yerden yapılan yüklemelere güvenirler. Eski uygulamaların engellenmesi, makus gayeli yazılımlara son vermeyecektir, lakin platformun genel güvenliğini artıracak.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap