Apple CEO’su Tim Cook’tan korkutan açıklama

 Apple CEO’su Tim Cook’tan korkutan açıklama
Okunuyor Apple CEO’su Tim Cook’tan korkutan açıklama

Teknoloji dünyası güç bir devirden geçiyor. Çok değil daha birkaç sene öncesine kadar rekor üstüne rekor kıran, her ay binlerce yeni işçi alımı gerçekleştiren teknoloji devleri, şimdilerde sayısı tek seferde on binleri bulan işten çıkartma haberleriyle gündeme geliyor.

Microsoft’tan Google, Amazon’dan Meta’ya kadar neredeyse bütün büyük teknoloji devlerinin peşi sıra açıkladıkları işten çıkarma fırtınalarından sonra gözler daima Apple’daydı. Lakin Amerikalı teknoloji devi, farkını ortaya koydu ve bugüne kadar o denli aman aman büyük bir işten çıkarma haberiyle gündeme gelmedi. Bununla birlikte Tim Cook tarafından yapılan son açıklama, bu seçeneğin hala masada olduğunu gösterdi.

Apple CEO’su Tim Cook’tan korkutan açıklama

Geçtiğimiz gün açıklanan Apple’ın 2022 yılı dördüncü çeyrek mali raporlarına baktığımız vakit, şirketin bir evvelki yılın emsal devrine nazaran önemli gelir kaybı yaşadığını görüyoruz. Tabi böylesi önemli bir gelir kaybı sonrası akıllara gelen birinci şey, “Apple’da toplu işten çıkartmalara başvurur mu” oldu.

Bu hususların lisanlandırılması üzerine bir açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, maliyetlerin gelirle orantılı olabilmesi için mümkün mertebe istikrarlı bir siyaset izlenildiğini ve bu nedenle de işten çıkarmaların masadaki en son seçenek olduğunu, fakat tekrar de buradan hiçbir vakit toplu işten çıkartma yapılmayacağı üzere bir sonucun çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap