• Ana Sayfa
  • Genel
  • Apple’a büyük paralar kazandıran iPhone’da deva olamıyor: 2016’dan beri bir ilk!

Apple’a büyük paralar kazandıran iPhone’da deva olamıyor: 2016’dan beri bir ilk!

 Apple’a büyük paralar kazandıran iPhone’da deva olamıyor: 2016’dan beri bir ilk!
Okunuyor Apple’a büyük paralar kazandıran iPhone’da deva olamıyor: 2016’dan beri bir ilk!

Apple, son yılların en makûs üç aylık yarar raporlarından birisini açıkladı. 31 Aralık 2022’de sona eren üç aylık periyot için Apple, bir evvelki yıl elde edilen 124 milyar ABD dolarına nazaran yüzde beşten fazla düşüşle 117,2 milyar ABD doları gelir bildirdi.

Apple da iktisattan nasibini aldı

Apple’a büyük paralar kazandıran iPhone, dördüncü çeyrekte gelirinin bir evvelki yılın birebir devrine nazaran geliri 71,6 milyar dolardan 65,8 milyar dolara düşmüş. Mac bilgisayarların yıllık geliri 10,9 milyar dolardan 7,7 milyar dolara düşerken, giyilebilir aygıtlar / konut / aksesuarlar kategorisi 14,7 milyar dolardan 13,5 milyar dolara geriledi.

iPad satışları yıldan yıla artarak 2021’in 4. çeyreğinde 7,2 milyar dolardan geçen ki tatil dönemiyle birlikte 9,4 milyar dolara çıktı. Birebir formda Apple’ın başka hizmet kalemleri de 19,5 milyar dolardan 20,8 milyar dolara çıktı.

CEO Tim Cook, geçenlerde yaptığı açıklama sıkıntı geçen ekonomik durumdan kendilerinin de etkilendiğini söylemişti. Fakat Cook, Apple‘ın şu anda dünya çapında iki milyardan fazla etkin aygıta sahip olduklarını da belirtti.

Cook, CNBC’ye verdiği demeçte Apple’ın sonuçlarına ziyan veren üç temel öğeyi de açıkladı. Bunlar: Çin’deki iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’i etkileyen üretim meseleleri, güçlü dolar ve genel makroekonomik ortam.

Çin’de gerçekleşen protestolarda üretim 1 aydan fazla durmuştu. Ayrıyeten doların kimi ülkelerde güçlenmesi yani artması ekonomik olarak güç vakitler geçiren ülkelerde eserlerin fiyatlarının şişmesine neden oldu.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap