Avrupa bilgi ihlallerine karşı çok daha sert olacak!

 Avrupa bilgi ihlallerine karşı çok daha sert olacak!
Okunuyor Avrupa bilgi ihlallerine karşı çok daha sert olacak!

Ancak Avrupa Kurulu artık AB ülkelerinin her iki ayda bir “büyük ölçekli” GDPR soruşturmalarına ait genel bilgileri paylaşmalarını isteyecek. Bununla ulusal düzenleyiciler ilerlediklerini göstermek zorunda kalacaklar.

Daha sert yaklaşım, AB Ombudsmanının Meta ve öteki sanayi devlerini düzenleyen İrlanda Bilgi Muhafaza Komitesi kapsamına giren Büyük Teknoloji davalarının daha yakından izlenmesini önermesinin akabinde geldi. İrlanda Sivil Özgürlükler Kurulu (ICCL), İrlanda komitesini mahremiyet ihlallerine karşı çok yavaş ve hoşgörülü olmakla suçlayarak Ombudsman’a şikayette bulundu. Yalnızca haftalar evvel, Avrupa Data Muhafaza Şurası, İrlanda’yı Meta’ya karşı data sürece cezasını 28 milyon Euro‘dan 390 milyon Euro’ya yükseltmeye zorladı.

Avrupa bilgi ihlallerine karşı çok daha sert olacak!

Bloomberg’in haberine nazaran Avrupa Kurulu aslında her iki yılda bir GDPR uygulamasının genel durumu hakkında raporlar yayınlıyor. Lakin bugüne kadar tek tek ülkelerin mahremiyet düzenleyicileri hakkında kapsamlı ve sık incelemeler yapmadı. Bu yeni gereklilik, soruşturmaları geciktirmeleri yahut gerektiğinde maddeyi uygulamamaları durumunda teorik olarak tüm AB üye devletlerini sorumlu tutacak.

Eleştirmenler şeffaflıktan mutlu değil. Lakin kurula nazaran, İrlanda ve başka ülkeler ilerlemelerini “kesinlikle bâtın bir şekilde” paylaşacaklar. AB yanıt olarak görünür bir tedbir almadığı sürece, bir düzenleyicinin bir hadiseyi yanlış yönetim edip etmediğini halk bilemeyebilir. Tekrar de bu, Meta, Amazon, Google ve öteki teknoloji devlerini Avrupa kapalılık maddelerini daha ciddiye almaya teşvik edebilir ve sonucunda daha süratli soruşturmalar ve daha katı para cezaları görebilirler.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap