Avrupa doğalgazı bıraktı güneş ve rüzgarla aydınlanıyor!

 Avrupa doğalgazı bıraktı güneş ve rüzgarla aydınlanıyor!
Okunuyor Avrupa doğalgazı bıraktı güneş ve rüzgarla aydınlanıyor!

Veriler, ileriki yıllarda güç krizlerinin büyüyeceğini öngören Birleşik Krallık pak güç niyet kuruluşu Ember’den geliyor.

Güneş ve rüzgar gücü üretiminde tüm vakitlerin en yüksek düzeyinde olan AB’nin 2022 elektrik kullanımının %22’si buralardan elde edilen güç ile sağlandı. Bu ortada Ember, fosil yakıt üretiminin bu yıl %20 düşeceğini ve en süratli düşüş gösterecek olan güç tipinin ise gaz olacağını öngörüyor.

Avrupa doğalgazı bıraktı güneş ve rüzgarla aydınlanıyor!

Değişiklikler, büyük ölçüde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra gaz ve kömüre bağımlılığın azalmasından kaynaklanıyor. Ukrayna işgali sonrası Devlet Lideri Vladimir Putin, Batı yaptırımlarına misilleme olarak AB’ye doğal gaz ihracatının kesilmesi buyruğunu vermişti. Ember, ortaya çıkan yüksek maliyetlerin, güç talebinin bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine kıyasla 2022’nin 4. çeyreğinde yaklaşık %8 oranında düşmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Raporda, “Şu anda gaz talebini süratle kısmaya ve tıpkı vakitte kömürü kademeli olarak durdurmaya odaklanılıyor” denildi. “Bu, pak güçte büyük bir büyümenin yolda olduğu manasına geliyor.” Alman nükleer reaktörlerinin planlı bir halde devre dışı bırakılmasının Fransa’dan bir rampayı iptal etmesiyle, nükleer gücün 2023’te sabit kalmasını bekliyor. Bununla birlikte, 2022’deki şiddetli kuraklığın akabinde hidroelektrik gücünün bu yıl yaklaşık 40 terawatt-saat artacağını öngörüyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap