Bant Daraltma Nedir? İnterneti Geri Açma

 Bant Daraltma Nedir? İnterneti Geri Açma
Okunuyor Bant Daraltma Nedir? İnterneti Geri Açma

İnternet hızı iyi, ancak web sitelerine erişirken gecikmeler yaşayabilirsiniz. Bunun başlıca nedeni bant daraltma olarak bilinen bir uygulamadır. Dünya genelinde internet erişimini takip eden Netblocks, patlamanın ardından

YouTube, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine erişimin yavaşladığını söyledi. Öte yandan, ülkemizde çeteler genellikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bürosu (BTK) tarafından denetlenmektedir.

Bant genişliği kavramı, İnternete bağlı bir cihazın belirli bir süre içinde alabileceği veri miktarını tanımlamak için kullanılır. Diğer bir deyişle bant genişliği, bir iletişim ortamının veri iletim kapasitesini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır.

Bant genişliğini daraltmak, yukarıda belirtilen veri iletim kapasitesini azaltmak anlamına gelir. Dar bant uygulamak, site erişiminin önündeki engelleri kaldırır. Ancak, veri miktarı önemli ölçüde azalır. Bu nedenle, bu sayfalara erişim çok yavaş ve yavaştır.

Daha somut bir örnek vermek gerekirse, işlek bir caddede sorunsuz bir şekilde akan bir araba hayal edin. Bu yolda bazı şeritlerin kapatılması trafik akışını yavaşlatacaktır. Bağ darlıkları da bu şekilde düşünülebilir.

Bant genişliği daraltma uygulamaya karar verirseniz, veri aktarım kapasiteniz düşer ve siteye erişiminiz yavaşlar. Bant daraltma en basit haliyle web sitesine erişimi yavaşlatmak olarak tanımlanabilir. Uygulamanın internet hızı konusunda herhangi bir sıkıntısı yok ancak internet sitelerine giriş yapmayı zorlaştırıyor.

Ekim ayı sonunda yürürlüğe giren “dezenformasyon” yasalarına göre bant genişliği azaltma kararı süreci şu şekilde:

Yorum Yap
Giriş Yap