Bitcoin ABD’de yasaklanıyor mu?

 Bitcoin ABD’de yasaklanıyor mu?
Okunuyor Bitcoin ABD’de yasaklanıyor mu?

Berkshire Hathaway Lider Yardımcısı Charlie Munger, son vakitlerde ABD’de kripto para ünitelerine federal bir yasak getirilmesi davetiyle bir sefer daha manşetlere taşındı.

Bitcoin ABD’de yasaklanıyor mu?

Görüşlerini Çin’in kripto para üniteleri konusundaki duruşuyla birebir hizaya getirerek uzun müddettir kripto para ünitelerine kuşkuyla yaklaşan Munger, 1 Şubat’ta Wall Street Journal’da yayınlanan bir görüş yazısında görüşlerini lisana getirdi.

Munger, yazısında kripto para ünitelerinin yükselişini düzenlemedeki bir boşluğa bağladı. Kripto varlıklarının para üniteleri, emtialar yahut menkul değerler kategorisine girmediğini ve onları uygun bir nezaretten yoksun bıraktığını savundu.

Munger, bilhassa Bitcoin üzere kripto para ünitelerinden şu biçimde kelam etti: “Kumar mukavelelerinin klasik olarak sırf gevşeklik içinde rekabet eden devletler tarafından düzenlendiği bir ülkede girilen, mesken için yaklaşık %100 avantaja sahip kumar sözleşmeleri”.

Munger bilinen bir kripto şüphecisi

Munger’in kripto para üniteleri hakkındaki görüşleri son yıllarda güzel bir halde duyurulmuştur. 99 yaşındaki kuşkulu, Bitcoin’e yatırım yapanları ‘ neredeyse mecnun ‘ olarak nitelendirerek kuşkucu duruşunu ikiye katladı. Ayrıyeten Bitcoin’in o zamanki izafî muvaffakiyetinden “iğrenç” olarak bahsetti ve adam kaçıranlar ve gaspçılar tarafından kripto kullanımını ima etti.

“Omaha’nın Kahini” olarak da bilinen Berkshire Hathaway Lideri Warren Buffett, Munger’in kripto para üniteleri konusundaki duruşunu yineledi. Hem Munger hem de Buffett geçmişte kripto para ünitelerini eleştirdiler, hatta Munger kripto paranın “hiç icat edilmemiş olmasını” dileyecek kadar ileri gitti ve Buffett, dünyadaki tüm Bitcoin’i 25 dolara satın almayacağını itiraf etti.

Finans dünyasındaki önderler olarak birleşik tesirleri, kimilerinin finansal ortamı değiştirme potansiyeline sahip yıkıcı bir teknoloji olarak gördüğü kripto para üniteleri hakkındaki görüşleri nedeniyle büyük ilgi topladı.

Munger’in son vakitlerde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para ünitelerine yönelik federal bir yasak daveti, mevzuyu bir kere daha finans dünyasının dikkatinin ön sıralarına çekti. Munger’in görüşleri ve Warren Buffett’in görüşleri, kripto para ünitelerinin uygun formda düzenlenmesi ve nezareti konusundaki tartışmayı daha da aydınlatıyor. Görüşleri, tartışmalı olsa da, muhtemelen kripto para ünitelerini çevreleyen konuşmayı şekillendirmeye devam edecek.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap