• Ana Sayfa
  • Genel
  • Bitcoin Kenti, memleketler arası mimari tasarım mükafatını kazandı!

Bitcoin Kenti, memleketler arası mimari tasarım mükafatını kazandı!

 Bitcoin Kenti, memleketler arası mimari tasarım mükafatını kazandı!
Okunuyor Bitcoin Kenti, memleketler arası mimari tasarım mükafatını kazandı!

Bitcoin’i ( BTC ) yasal ödeme aracı olarak benimseyen birinci ülke olduktan yaklaşık iki buçuk yıl sonra El Salvador, bir yanardağın tabanına inşa edilecek olan savlı ve etraf dostu Bitcoin Kenti ile memleketler arası bir ödül kazandı.

Bitcoin Kenti, milletlerarası mimari tasarım mükafatını kazandı!

Arjantin medya kuruluşu Noticias de Bariloche’nin (NDB) 25 Ocak’ta bildirdiğine nazaran, El Salvador hükümetinin Bitcoin City projesi, 56 ülkeden sunulan 705 teklif ortasından global tasarım platformu LOOP’un heyetinden takdir aldı.

Geleceğin Bitcoin Kenti. Kaynak: LOOP Tasarım Ödülleri

Rapora nazaran LOOP Tasarım Mükafatları, 25’ten fazla uzmandan oluşan heyetin bakış açısından mimarlık ve iç tasarım alanındaki en seçkin projeleri onurlandırıyor ve halkın tanınması için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor.

Önce sürdürülebilirlik

El Salvador’un güneydoğusunda inşa edilecek olan kentsel proje, projeyi “yenilikçi akıllı metropol modeline dayanan verimli ve sürdürülebilir bir şehir” olarak tanımlayan Meksikalı mimar Fernando Romero ve şirketi Enterprise Free tarafından oluşturuldu.

Aslında, bir defa inşa edildiğinde, Bitcoin City yakınlardaki iki volkan olan Tecapa ve Conchagua’dan kendi pak gücünü üretecek. Spesifik olarak, Tecapa yanardağından gelen jeotermal güç ile sağlanacak ve daha sonra büsbütün yakın Conchagua yanardağına bağımlı hale gelecektir.

Bitcoin City, yanardağ üssünde inşa edilecek. Kaynak: LOOP Tasarım Ödülleri

2021’de yeni bir Mexico City Memleketler arası Havalimanı projesiyle Global Mimarlık ve Tasarım Ödülü’nü de kazanan Romero şunları ekledi:

“Yeni kamusal alan, insanların anti-enflasyonist bir iktisatta düzgün yaşamak için neye muhtaçlık duyduğuna dair onlarca yıllık araştırmanın doruk noktası olacak.”

Bitcoin odaklı tasarım

Bitcoin halindeki dairesel kentin dizaynları birinci olarak Mayıs 2022’de El Salvador’un lideri Nayib Bukele tarafından kamuoyuna açıklandı.

Diğer şeylerin yanı sıra tasarım, “Bitcoin’i para tarihine dahil ederek dünyanın dikkatini çekmeyi amaçlayan” bir müzenin olduğu merkezi bir meydanın yanı sıra büyük bir cümbüş merkezi içeriyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap