• Ana Sayfa
  • Genel
  • Blockchain, Çin’in fintech’leri ortasında en çok aranan 5. teknoloji olarak yer alıyor!

Blockchain, Çin’in fintech’leri ortasında en çok aranan 5. teknoloji olarak yer alıyor!

 Blockchain, Çin’in fintech’leri ortasında en çok aranan 5. teknoloji olarak yer alıyor!
Okunuyor Blockchain, Çin’in fintech’leri ortasında en çok aranan 5. teknoloji olarak yer alıyor!

Çin’in kripto para ünitesi alanıyla soğuk ilgisine karşın, ülkedeki işletmeler sanayideki temel teknolojiyi giderek daha fazla benimsiyor.

Blockchain, Çin’in fintech’leri ortasında en çok aranan 5. teknoloji olarak yer alıyor!

Özellikle blockchain, KPMG tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran 2022 itibariyle %33’lük bir hisseyle önde gelen Çinli fintech’ler ortasında en çok tercih edilen beşinci teknoloji olarak ortaya çıktı.

Teknolojinin akabinde %76 hisse ile büyük datanın akabinde ortaya çıkan teknolojiyi %68 ile yapay zeka takip ederken, üçüncü sırada %41 hisse ile bulut bilişim geliyor. Bilgi grafiği %34 ile dördüncü sırada yer almaktadır. Farklı bir formda, blockchain, 5G ve robot sürece otomasyonundan daha üst sıralarda yer aldı.

Çinli fintech ortasında teknolojilerin dağıtımı. Kaynak: KPMG

Çin hükümeti blockchain desteği

Çalışma, blockchain teknolojisinin yüksek seviyede benimsenmesinin artan hükümet takviyesinden kaynaklandığına dikkat çekti. Araştırmaya nazaran:

“Blockchain, ‘yeni altyapının’ değerli bir kesimidir ve temel kıymeti, finansal sistemdeki süreçlerin iki tarafı ortasındaki bilgi asimetrisi meselesini faal bir biçimde çözebilen dağıtılmış inancın gerçekleştirilmesinde yatmaktadır ve uygulama beklentisi, çok geniş. Ülke, blockchain altyapısının inşasını teşvik etmeye devam ederken.”

Kripto para ticareti üzere faaliyetler üzerindeki yasağa karşın, Çin hükümetinin blockchain teknolojisinin gelişimini desteklediğini belirtmekte yarar var. Bu doğrultuda hükümet, blockchain pilot bölgelerinin oluşturulması ve ulusal bir blockchain standardının başlatılması üzere çeşitli teşebbüsler yoluyla dalı etkin olarak desteklemektedir.

Bununla birlikte, kripto faaliyetleri üzerindeki yasağa karşın Çin, dijital varlık yatırımcılarından hisse almaya devam ediyor. Bu satırda Finbold, ülkenin kripto para ünitesi yatırımcılarına ve madencilerine %20 oranında vergi vermeye başladığını bildirdi.

Çin’in AI talebi

Yapay zekanın fintech tarafından benimsenen teknolojiler ortasında en üst sırada yer almasıyla birlikte yakın tarihli bir Finbold raporu, ülkenin Metin tabanlı platform ChatGPT üzere ilgili eserleri kapsayan bölgeler ortasında da üst sıralarda yer aldığını gösterdi.

Bu doğrultuda 13 Ocak prestijiyle ChatGPT’ye ilgi konusunda Google Trendler’in en yüksek popülerlik skorunu 100 puanla Çin kaydetti. Ülke araca şimdi resmi olarak müsaade vermemesine karşın talep geldi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap