Bu da oldu! Artık uçakları da yapay zeka kullanacak!

 Bu da oldu! Artık uçakları da yapay zeka kullanacak!
Okunuyor Bu da oldu! Artık uçakları da yapay zeka kullanacak!

VISTA (Değişken Uçuş Simülasyon Test Uçağı), başka hava araçlarının performans özelliklerini simüle etmek için yazılım kullanabiliyor. Bu vesileyle bu kez bir insan pilotu taklit etti.

Uçuş, Aralık ayında yapılan bir test periyodunda gerçekleşti. Lockheed, AI’nın taktik bir uçakta birinci sefer bu formda devreye girdiğini söylüyor. Hedef, platformu otonom olarak uçabilen uçak dizaynlarını test etmek için kullanmak.

ABD Hava Kuvvetleri Test Pilot Okulu (USAF TPS) araştırma yöneticisi Dr. M. Christopher Cotting yaptığı açıklamada, “VISTA, en yeni yapay zeka tekniklerinin geliştirilmesini ve test edilmesini yeni mürettebatsız araç dizaynlarıyla paralel hale getirmemize müsaade verecek. Üretilen yeni araç sistemleri üzerine odaklanan testlerle birleştirilen bu yaklaşım, mürettebatsız platformlar için özerkliği süratle olgunlaştıracak ve savaşçılarımıza taktiksel olarak ilgili yetenekleri sunmamıza müsaade verecek.” dedi.

Bu da oldu! Artık uçakları da yapay zeka kullanacak!

Lockheed’in skunk işleri kısmı, California’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki USAF TPS için VISTA’yı inşa etmek üzere Calspan ile birlikte çalıştı. Öbür şeylerin yanı sıra, F-35 Lightning II için sanal baş üstü ekranı ve sesli komut giriş sistemini geliştirmek için VISTA programı kullanılıyor.

USAF yakın vakitte VISTA X-62A’yı Lockheed’in Model Takip Algoritması (MFA) ve Otonom Simülasyon Denetimi Sistemi (SACS) ile güncelledi. Entegre edildiğinde, bu sistemler VISTA’nın otonomi ve yapay zekadan yararlanan gelişmiş uçuş testleri gerçekleştirmesine yardımcı olacak.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap