• Ana Sayfa
  • Genel
  • Büyük sarsıntı sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası…

Büyük sarsıntı sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası…

 Büyük sarsıntı sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası…
Okunuyor Büyük sarsıntı sonrası Türkiye haritası değişti! İşte yeni Türkiye haritası…

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat tarihinde iki büyük sarsıntı meydana geldi. Zelzele, 10 vilayette tesirini gösterdi ve birçok dayanıksız binanın ve alanın da yıkımına sebebiyet verdi. Zelzeleden sonra Türkiye haritasında Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok yer değişti.

Ülke haritası değişti!

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar, geniş bir alanı tıpkı anda iki sefer üst üste etkiledi. Bu tesir sonucunda Türkiye’de birçok alan neredeyse yerle bir oldu. Zelzelenin kış aylarında gerçekleşmesi nedeniyle karın olması, her alanı ayrıntılı olarak göstermese de başka yerlerdeki bariz değişiklikler dikkat çekti.

Deprem nedeniyle Doğu Anadolu Fay Hattı’nda 350 km, Çardak Fayı Hattı’nda ise 150 km’lik alan etkilendi. Doğu Anadolu Fay Hattı’nda 250 km’lik bir alan sarsıntı sırasında kırıldı. Uydu çekimleri sayesinde ortaya çıkan imajlar, değişiklikleri ortaya koydu.

İkinci sarsıntının Hatay üzerinde büyük tesirlerinin olması, bölgenin taban yapısının birinci sarsıntı sonrasında değişkenlik göstermiş olmasından kaynaklanıyor. Birinci zelzele sonrasında Hatay, taban büyümesi yaşadı ve bu nedenle de ikinci zelzelede de büyük hasarlar aldı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap