• Ana Sayfa
  • Genel
  • Çin kenti 2023’te dijital yuan süreçlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!

Çin kenti 2023’te dijital yuan süreçlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!

 Çin kenti 2023’te dijital yuan süreçlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!
Okunuyor Çin kenti 2023’te dijital yuan süreçlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!

Çin’in Suzhou kenti, 2023’te merkez bankasının yaklaşık 297 milyar dolarlık para ünitesini işlemek isteyen dijital yuanın (e-CNY) benimsenmesini teşvik etmek için yeni bir plan açıkladı.

Çin kenti 2023’te dijital yuan süreçlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!

Yerel Çin medya kuruluşu Shanghai Securities News’in 2 Şubat’ta bildirdiğine nazaran, kent yetkilileri hedeflenen bedelin altı kat artması öngörülen hem sakinleri hem de işletmeleri içeren dijital yuan süreçlerinden gayeye ulaşmayı hedefliyor.

2022 itibariyle, kalabalık kentteki sakinlerin ve şirketlerin dijital yuan cinsinden yaklaşık 50,5 milyar dolarlık süreç yaptığı bildirildi.

Yayına nazaran, “Dijital Finans Sanayisinin Geliştirilmesi için Suzhou Üç Yıllık Aksiyon Planı (2023-2025)” isimli yeni plan kapsamında kent, küçük ve orta ölçekli işletmeler için yaklaşık 30 milyar dolar bedelinde dijital yuan takviyeli kredileri işlemeyi hedefliyor.

Ayrıca kent, 2022’de 30 milyondan fazla sakinin e-CNY cüzdanları indirdiğini ve bir milyon şirket ve devlet kuruluşunun merkez bankasının dijital para ünitesinde ödemeleri kabul ettiğini tez etti.

Çin genelinde dijital yuanı teşvik etmeyi planlayın

Şehrin argümanlı planı, hükümetin yıllarca süren geliştirme ve araştırmadan sonra dijital yuanı yaygınlaştırma eforlarını tamamlıyor. Finbold tarafından bildirildiği üzere Shenzhen hükümeti, Nisan ayında vatandaşlara CBDC çekilişinde 15 milyon dijital yuan sunmayı planlıyordu.

Ayrıca Çin Halk Bankası (PBOC), dijital yuanın para ünitesi ile klâsik e-ödeme teknolojileri ortasındaki ara ilişkiyi destekleyebileceğine inanıyor. Bu durumda kurum, dijital yuanın kullanımına yardımcı olmak için daha fazla düzenlemeye gereksinim olduğunu kaydetti. Şu anda, 15’ten fazla kent faal olarak e-CNY’nin toplu uygulamasını araştırıyor.

Bu ortada, ödemeler üzere kullanım durumlarında dijital yuan ile ilgili artan ispatlar var. Örneğin, ülkenin önde gelen çevrimiçi perakendecileri, Çin yeni yılı boyunca dijital yuan üzerinden ödeme yapan kullanıcıların sayısında ani bir artış kaydetti.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap