Cinsel Hastalık Testleri Nelerdir?

 Cinsel Hastalık Testleri Nelerdir?
Okunuyor Cinsel Hastalık Testleri Nelerdir?

Cinsel hastalık testi ile birlikte bakteri ve virüsün tespitini sağlamaya yardımcı olan test türüdür. Yapılan PCR testi ile birlikte DNA incelemesi yapılır. Cinsel hastalıkların teşhisini sağlamak adına yapılan bu testle birlikte önlem alınmasına yardımcı olacaktır. İhtiyaç durumunda hastadan alınan tükürük, sperm veya sürüntü ile gerçekleştirilebilir. Çünkü burada yaklaşık 25-28 türde cinsel hastalık olabiliyor.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Çok partnere sahip olma veya sık sık cinsel ilişki yaşayan kadınların ve erkeklerin düzenli olarak yaptırması gereken testler arasında cinsel hastalık testi olarak bilinir. Partnerlerden birinde hastalığın olması veya şüphelenilen durum karşısında yapılması gereken testtir.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak bakıldığı zaman evlilik öncesinde cinsel hastalık testi özellikle yapılmaz. Fakat evlilik kararı alan kişilerin bunu resmiyete dökmesi halinde hastaneden sağlık raporu alınır. Burada yapılacak olan tahliller için kan alınır. Cinsel hastalık testi bu aşamada yapıldığı söylenebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Teşhisi Nasıl Yapılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisini sağlayabilmek adına hiv testi yapılması uygundur. Şüphe üzerine ortaya çıkan belirtiler sonucunda testin yapılmasında herhangi bir zararlı durum yoktur. Tam aksine daha sağlıklı sonuç verir.

Hiv Testi Nedir?

Hiv testinin günlük yaşamda istenmesindeki nedenler arasında korunmasız ilişkinin yaşanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Yani kanın pozitif çıkması ve cinsel ilişki yaşanması üzerine karşı cinse geçmesiyle birlikte bulaşıcı hale gelir. Bulaşıcılık durumunu engellemek ve önlem alabilmek adına kondom kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Fakat şüphelenilen durum karşısında mutlaka hiv testi yapılmalıdır.

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?

Hiv testi uygulandığında virüsün pozitif veya negatif çıkmasını tespit etmeye yardımcı olacaktır. İşlem öncesinde hastanın kolundan alınan kan numunesiyle gerçekleştirilir. Daha sonrasında bunun laboratuvar ortamına gönderilmesi ve incelenmesi sağlanır. Özel cihazlarla tespiti sağlamak ve sonucun belirlenmesi adına önemlidir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Herhangi bir cinsel ilişkinin yaşanması durumunda hemen test yapılması doğru değildir. Şüphelenilen durum karşısında maalesef ki biraz beklemek gerekir. Şüpheli kişiden karşı cinse virüsün geçmesi yaklaşık olarak 5 günü alabilir. Yani bunun kanda tespitini sağlamak için en az 10 geçmelidir. Böylelikle daha doğru sonuç alınması sağlanır.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu mudur?

Evlilik öncesinde hiv testinin yapılma zorunluluğu yoktur. Fakat hastalıkların bulaşıcılığını önlemek adına test yapılması daha sağlıklı sonuç verecektir. Yapılan testin pozitif çıkması halinde korunma yollarına başvurulması sağlanır. Virüsün yaygın hale gelmesini engellemek için faydalı olacaktır.

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Vücudumuz bazı durumlarda gıdaları sindirmekte zorluk çekebilir. Yani bundan kaynaklı olarak besin sindirimini sağlamakta zorluk çekmesi üzerine maalesef ki kişilerde uyku sorunu, migren veya yorgunluk gibi semptomların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yapılan gıda intoleransı testi ile birlikte teşhisin konulmasını sağlar.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?

Gıda intoleransı durumunda sıklıkla yaşanan semptomlar kişiye rahatsızlık verir. Sinirlilik, öfke hal, mide sorunları, yorgunluk, uyku problemi, migren gibi belirtilerle kendini göstermeye başlar. Bunun üzerine uzman hekimden yardım alarak sorunun çözülmesine yardım edebilirsiniz.

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzun aldığı gıdaların bazı durumlarda sindirimini sağlamak zorluğa neden olabilir. Gıdaların içeriğindeki maddelerin sindirimi sağlanmadığı durumlarda laktaz enzim eksikliğinin yaşanmasına neden olur. Bundan kaynaklı olarak alınmış olan gıdaların tüketimine dikkat ederek sorunun büyümesini engellemek mümkündür.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Gıda intoleransı tanısını koymadan önce ortaya çıkan bazı semptomlar olabiliyor. Bundan kaynaklı olarak sorunun çözüme kavuşması için uzman hekim kontrolünde işlemlerin devam ettirilmesi gerekir. Hastadan alınan numune kanın laboratuvar ortamında incelenmesi sağlanır.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Gıda intoleransının oluşması halinde beslenmeye dikkat edilir. Çünkü burada gıdaların sindirimi sağlanmadığı durumlarda ortaya çıkan hastalıktır. Sindirim bozukluğunu gidermek için fruktoz, gluten, gıda boyaları, süt, kafein gibi gıdalardan uzak durmakta fayda olacaktır. Uzman hekimin veya diyetisyenin kontrolünde tedavinin gerçekleştirilmesinde fayda vardır.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

Yapılacak olan testin hastane ortamında gerçekleştirilmesi mümkündür. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle testin geç çıkması durumunda özel sağlık merkezlerine başvurulur. Burada daha kısa süre içinde sonuçlar alınabilir. Her hastane farklı şekillerde fiyat listesine sahip olduğu için kesin olarak fiyat bilgisi verilemez.

 

Yorum Yap
Giriş Yap