DNS Nedir?

 DNS Nedir?
Okunuyor DNS Nedir?

DNS Tarihçesi

1984 yılından önce DNS diye bir teknoloji üretilmediği için IP-ISIM çözümlemesi HOSTS adındaki bir metin dosyası ile sağlanmaktaydı. Bilgisayarların isimleri ve IP adresleri HOSTS dosyasına elle kaydediliyordu. İnternette ki her bilgisayarda bu dosyanın bir kopyası bulunmaktaydı. Bir bilgisayar diğer bir bilgisayara ulaşmak için bu dosyayı inceliyor eğer karşı tarafın adıyla uyuşan bir alan adı bulursa IP adresini alıp karşı tarafla iletişime geçiyordu.
Bu sistemi kolaylaştırmak adına yetkililer 1984’te DNS’i ürettiler. DNS hem bilgisayar veri tabanını dağıtık bir yapıya sokuyor hem de bilgisayarlar arasında hiyerarşik bir yapı kurulmasını sağlıyordu.

DNS Nedir?

Domain Name System’in kısaltılmış şeklidir. Türkçe’ye “Alan İsimlendirme Sistemi” olarak geçmiştir. Bir nevi internetin telefon rehberidir. IP adreslerini alan adı isimlerine çevirerek daha kolay akılda kalmasını sağlar. Böylelikle internet çubuğuna akılda kalması zor olan IP adresleri**(74.125.224.83 gibi) yazmak yerine daha kolay olan **alan adlarını(www.google.com gibi)* yazarız. DNS sisteminde IP adres bilgilerini tutmaya yarayan DNS sunucuları bulunur.

DNS’in Kullanım Amacı Nedir?

DNS’in kullanım amacı son derece basittir, kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir makine ve alan isimleri ile makine IP adresleri arasında çift taraflı dönüşümü sağlar. IP adreslerinin gündelik hayatta kullanımı ve hatırlanması pek pratik olmadığı için **alan adı isimlendirme sistemi kullanılır.
Ana amacı, ağ üzerinden gelen alan adı veya IP numarası ile ilgili sorgulamalara yanıt vermektir.

DNS Nasıl Çalışır?

DNS sistemi isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşur. İsim sunucuları olarak düzenlenen bilgisayarlar alan adlarına karşılık gelen IP adresi bilgilerini tutarlar. Çözümleyiciler ise DNS istemcilerdir. DNS istemcilerde, DNS sunucu ya da sunucuların adresleri bulunur.
Bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık IP adresini bulmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu, yani DNS sunucu da eğer kendi veri tabanında öyle bir isim varsa, bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir.
İnternet adresleri tr (Türkiye), de (Almanya) gibi ülkelere göre ayrıldıktan sonra bir alt dal olan üst-düzey (top-level) alan adı uzantıları gelir. Üst-düzey alan adı uzantıları aşağıdakiler gibidir;

.com : Ticari kuruluşları gösterir.
.edu : Eğitim kurumlarını gösterir.
.org : Ticari olmayan, hükümete de bağlı bulunmayan kurumları gösterir.
.net : İnternet omurgası işlevini üstlenen ağları gösterir.
.gov : Hükümete bağlı kurumları gösterir.
.mil : Askeri kurumları gösterir.
.num : Telefon numaralarını bulabileceğiniz yerleri gösterir.
.arpa : Ters DNS sorgulaması yapılabilecek yerleri gösterir.

Özetle, DNS istemciler ile isim sunucularda bulunan İSİM-IP bilgilerini kolaylıkla bulup karşı taraf ile iletişime geçebiliriz.

Yorum Yap
Giriş Yap