• Ana Sayfa
  • Genel
  • Dünyanın en ağır bebeği tarihe geçti! Kilosuyla herkesi şaşırttı

Dünyanın en ağır bebeği tarihe geçti! Kilosuyla herkesi şaşırttı

 Dünyanın en ağır bebeği tarihe geçti! Kilosuyla herkesi şaşırttı
Okunuyor Dünyanın en ağır bebeği tarihe geçti! Kilosuyla herkesi şaşırttı

Brezilya’da bir anne, 7,3 kg tartısında ve 60 santimetre uzunluğunda bir bebek doğurdu. Angerson Santos, Amazonas Eyaleti, Parintins’deki Padre Colombo Hastanesinde sezaryenle dünyaya geldi. Angerson, bu tartısıyla, 2016’da 6,8 kilo tartısında Dünya’ya gelen bir kız bebeğin rekorunu eline geçirmiş oldu.

Yeni doğan erkek çocukların ortalama 3,3 kg ve kız çocuklarının 3,2 kg yükünde olduğu biliniyor. Bu tip bebekleri tanımlamak için makrozomi terimi kullanılıyor. Gebelik mühleti ne olursa olsun, 4 kg’dan daha ağır olan rastgele bir bebeğin makrozomi olduğu söyleniyor.

Makrozomili bebekler doğumların yaklaşık %12’sini oluşturuyor. Gebelik diyabeti (gebelik sırasında ortaya çıkan yüksek kan şekeri) olan annelerde bu, doğumların %15 ila %45’ine çıkıyor.

Bir annenin bu türlü bir bebek doğurma riskini artıran kimi faktörler bulunuyor ve bunlardan biri beden yükü. Obez annelerin makrozomili bir yenidoğana sahip olma mümkünlüğü iki kat daha fazla. Hamilelik sırasında çok kilo alımı da emsal formda makrozomi riskini artırıyor.

Gebelik diyabeti de bir risk faktörü olarak ortaya çıkıyor. Padre Colombo Hastanesi’ndeki tabipler, Angerson’ın büyük bedeninin sebebinin annesinin “diyabet durumu” olduğunu belirtiyor. Hamilelik sırasında annede insülin direncindeki artış da gebelik diyabeti olmayanlarda bile bir sebep olabiliyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap