Elon Musk, Ukrayna’ya rest çekti!

 Elon Musk, Ukrayna’ya rest çekti!
Okunuyor Elon Musk, Ukrayna’ya rest çekti!

İşletme şefi Gwynne Shotwell, bir Federal Havacılık Yönetimi konferansında konuklara, SpaceX’in Starlink’in askeri dronları denetim etmek için kullanılmasına itiraz ettiklerini söyledi. Shotwell, şirketin, askerlerin irtibat için uydu geniş bantını kullanmasına aldırış etmese de, bunun platformun “saldırı amaçlı” kullanılmasına razı oldukları manasına gelmediğini söylüyor. Yönetici, SpaceX’in Ukrayna’nın Starlink’i savaş uçaklarıyla kullanma kapasitesini sınırlayabileceğini ve bunu zati yaptığını da ekliyor. Şirket, alanda kullanımı nasıl engellediğini ise açıklamadı.

Ukrayna ulusal güvenlik kurulu sekreteri Oleksiy Danilov, Washington Post’a ülkenin askeri operasyonlar için sadece Starlink’e güvenmediğini ve lakin birtakım durumlarda “saldırı araçlarını değiştirmesi” gerekebileceğini söyledi. Bu ortada İçişleri bakanlığı danışmanı Anton Gerahchenko, da Ukrayna’nın uyduyu saldırmak yerine “özgürleştirme” için kullandığını ve Starlink’in “yüzbinlerce hayatı” kurtardığını savunuyor.

Elon Musk, Ukrayna’ya rest çekti!

Starlink, geçen yıl Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna için hayati bir kıymete sahip olduğunu kanıtladı. Ülke, hizmeti karasal internet erişimine güvenemeyen siviller, devlet kurumları ve askeri üniteler ortasında ilişki kurmak için kullanıyor. Dronlar için bu, Ukrayna’nın keşif uçuşlarını, uzun aralı hedeflemeyi ve bombalı hücumları koordine etmesi manasına geliyor.

SpaceX’in Ukrayna ile çekişmeli bir bağlantısı var. Şirket, ABD hükümetinin yardımına karşın, savaş başladıktan kısa bir mühlet sonra Starlink terminallerini sağlamakta tereddüt etmedi lakin Musk, hizmeti süresiz olarak finanse etmenin çok kıymetli hale geldiğinden şikayet etti, lakin kısa müddet sonra bu fikrini de değiştirdi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap