En fazla nüfusa sahip 20 ülke – Türkiye kaçıncı sırada?

 En fazla nüfusa sahip 20 ülke – Türkiye kaçıncı sırada?
Okunuyor En fazla nüfusa sahip 20 ülke – Türkiye kaçıncı sırada?

Dünya nüfusu giderek artarken, belli ülkelerin nüfusu da süratle artmaya devam ediyor. En yüksek nüfusa sahip ülkeler ekseriyetle Asya ve Afrika’da bulunuyor. Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi ve yaklaşık 1,4 milyar insanı barındırıyor. Hindistan, 1,3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir ve nüfus artış suratı da epeyce yüksektir.

Dünya nüfusunun %60’ından fazlası, yani yaklaşık 4,5 milyar insan Asya kıtasında yaşıyor. Asya’da nüfusun en ağır olduğu ülkeler ortasında Endonezya, Pakistan, Bangladeş, Japonya ve Filipinler yer alıyor. Afrika’da ise Nijerya, Etiyopya, Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Afrika üzere ülkeler en kalabalık olanları ortasında yer almaktadır.

Yüksek nüfusa sahip ülkeler, insanların ömür standardı, ekonomik şartları, toplumsal hizmetlerin yeterliliği, sıhhat durumu, doğal kaynakların kullanımı üzere hususlarda değerli sıkıntılarla karşı karşıyadırlar. Bilhassa yüksek nüfus yoğunluğu, etraf kirliliği, besin kıtlığı, işsizlik, yoksulluk ve öteki toplumsal sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle, yüksek nüfusa sahip ülkeler, sürdürülebilir kalkınma ve nüfus siyasetleri geliştirerek, insanların hayat kalitesini yükseltmeye ve nüfus artış suratını düşürmeye çalışmaktadırlar. Bu ülkeler, birebir vakitte sıhhat hizmetleri, eğitim ve iş imkanları, altyapı üzere mevzularda yatırımlar yaparak, nüfusun gereksinimlerini karşılamaya çalışmaktadırlar.

İşte en fazla nüfusa sahip 20 ülke

1- Çin

Nüfus: 1.411.750.000 – (31.12.2022)

2- Hindistan

Nüfus: 1.374.917.850 – (04.04.2022)

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap