En İyi WiFi Ayarları Nasıl Yapılır?

 En İyi WiFi Ayarları Nasıl Yapılır?
Okunuyor En İyi WiFi Ayarları Nasıl Yapılır?

En İyi WiFi Ayarları – Modem İçin Kablosuz Ayarını Yapma Yöntemleri

En İyi Wi-Fi Ayarları Nasıl Yapılır?

En İyi WiFi Ayarları Nasıl Yapılır? Mobil cihaz ve bilgisayar kullanımının oldukça yaygınlaştığı günümüzde wi-fi kullanımı oldukça önemli hale geliyor. Bu noktada kullanıcılar en iyi wi-fi ayarını yaparak kaliteli bir internet hızı istiyor.

İnternet kullanımının oldukça yayılması ile birlikte insanlar bulundukları her yerden kablosuz ve özgür bir şekilde interneti kullanmak istiyorlar. Bu durum yaşam ve çalışma alanlarında da kendini gösteriyor. Bilgisayar kullanıcıları herhangi bir kablo bağlantısı olmadan evin ya da iş yerinin her hangi bir yerinden hızlı ve kaliteli bir şekilde internet bağlantısını gerçekleştirmek istiyor. İnternet kullanımında yaşanan en önemli sorunların başında ise internet hızının düşüklüğü ve sürekli yaşanan kopmalar oluyor. Bu durum internet sağlayıcından kaynaklanabileceği gibi wi-fi ayarlarının en doğru ve tam şekilde ayarlanmamasından da kaynaklanabiliyor. Bu sebeple internet kullanıcıları en iyi fi-fi ayarı nasıl yapılır konusu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

En Kaliteli Wi-Fi Ayarlarını Yapma

Hızlı ve sorunsuz bir kablosuz internet kullanımı için en iyi ve en doğru wi-fi ayarının yapılması gerekiyor. Burana internet sağlayıcısına ve kullanılan wi-fi cihazına en uygun ayarların yapılması gerekiyor. En iyi wi-fi ayarını yapmak için izlenecek adımlar arasında;

  • Modem ya da router ara yüzüne ulaşabilmek için kullandığınız internet tarayıcınızın adres çubuğuna 168.1.1yazarak giriş sayfasına ulaşılması gerekiyor. Günümüzde yeni nesil olarak adlandırılan modemlerin arayüz ekranına ulaşmak için adres çubuğuna  https://modem yazarak da girebiliyorsunuz. Kullanıcı adı ve şifre bölümüne ise daha önceden belirlediğimiz size özel bilgileri girmeniz gerekiyor.
  • Giriş yaptıktan sonra Wi-Fisekmesine tıklanması gerekiyor.
  • Burada size özel olan bir SSIDyani Wi-Fi adı belirlemeniz gerekiyor.
  • SSID gizle seçeneğinin kesinlikle pasif hale getirilmesi gerekiyor. Aksi taktirde sürekli olarak manuel olarak ağ adı ve şifresini girerek bağlanma işleminin sağlamanız gerekiyor. Bu son derece zahmetlidir.
  • Eğer 11ac çeşidinde modem kullanıyorsanız burada tüm protokollerin bulunduğu sekmeyi işaretlemeniz gerekiyor. Modeminiz yeni nesil olarak adlandırılan bir modem modeli ise; kablosuz modunu ‘’N only’’ modunu seçmeniz gerekiyor.
  • Kanal bant genişliği bölümünde ise eğer sahip olduğunu modeminiz 5 GHzise burada 20/40 MHz’yi seçmeniz değilse 4 GHz ise sadece 20 MHz‘yi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra kanal seçimi ile en iyi wifi ayarlarını sağlamış oluyorsunuz.

Yorum Yap
Giriş Yap