Facebook’ta yeni periyot resmen başlıyor!

 Facebook’ta yeni periyot resmen başlıyor!
Okunuyor Facebook’ta yeni periyot resmen başlıyor!

Meta bir blog gönderisinde, “Yeni sistemde, insanların içeriklerini neden kaldırdığımızı anlamalarına yardımcı olmaya odaklanacağız. Kişinin içeriğini neden kaldırdığımızı anlamasına yardımcı olmak için kâfi ikaz ve açıklama yaptıktan sonra, ekseriyetle yedinci ihlalden başlayarak, ısrarla ihlal edenlere hesap kısıtlamaları uygulayacağız.”

Daha evvel kullanıcılar, görece küçük ihlaller nedeniyle platformda 30 gün boyunca paylaşımda bulunmalarını engelleyen “Facebook hapishanesine” girebiliyordu. Meta, bazen “bağlamın gözden kaçırılması” nedeniyle kazara bu tıp cezalar verdiğini söylüyor. Örneğin bir arkadaşına latife yollu olarak kendisini “kaçıracağını” söyleyen yahut diğerlerini bir aktifliğe davet etmek için bir arkadaşının adresini yayınlayan biri, haksız yere cezalandırılmış olabilir. Bu cezalar yalnızca “iyi niyetli” kullanıcılar için haksız değildi, tıpkı vakitte kimi durumlarda şirketin gerçek makus bireyleri tespit etmesini hakikaten zorlaştırdı.

Yeni sistemle birlikte, kullanıcıların kümeler halinde yayınlama, bir ihtar sonrasında yayınlama üzere makul özelliklerden yararlanmaları tekrar kısıtlanacak, fakat hizmetin rastgele bir yerinde gönderi paylaşmaya devam edebilecekler.

Facebook’ta yeni devir resmen başlıyor!

Daha uzun, otuz günlük kısıtlamalar, bir kullanıcının onuncu ihtarında uygulanacak, lakin şirket “ciddi” kural ihlalleri için daha fazla kısıtlama uygulayabilecek. Facebook kullanıcıları, uygulamanın “Hesap Durumu” kısmında geçmiş ihlallerini ve hesap kısıtlamalarıyla ilgili detayları görüntüleyebilecek.

Meta, revizyonun, Meta’yı kullanıcılara gönderilerinin neden kaldırıldığı hakkında bilgi vermediği için tekraren eleştiren Nezaret Konseyi’nden gelen geri bildirimlerin sonucunda geldiğini belirtiyor. Şura, Meta’nın yeni siyasetinin akabinde yaptığı açıklamada, değişikliklerin “doğru istikamette atılmış güzel bir adım” olduğunu, fakat “iyileştirme için hala yer olduğunu” söyledi.

Kurul, son değişikliklerin, bilhassa şirket bir kusur yaptığında aktivistler ve gazeteciler üzerinde çok büyük bir tesire sahip olabilecek “şiddetli grevleri” ele almak için hiçbir şey yapmadığını belirtiyor. Nezaret Konseyi ayrıyeten Meta’nın kullanıcılara itirazlarına bağlam ekleme fırsatı vermesi gerektiğini ve bilgilerin moderatörlerine açık olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap