FED faiz kararını açıkladı! Kripto ve altın nasıl etkilendi?

 FED faiz kararını açıkladı! Kripto ve altın nasıl etkilendi?
Okunuyor FED faiz kararını açıkladı! Kripto ve altın nasıl etkilendi?

ABD Federal Rezerv Bankası (FED) çok uzun vakittir beklenen açıklamayı yaptı. FED’in yeni kararı ile faiz oranında 25 baz puanlık bir artış gerçekleşti. Bu gelişme ile birlikte faiz artışlarında sürat kesilmiş oldu. Banka faizi de %4,504,75 bandına yükselmiş oldu.

ABD, faiz oranlarını 25 baz puan artırdı

FED, Şubat ayı toplantısında yaptığı açıklama ile birlikte siyaset faizini 25 baz puan artırdığını belirtti. Bu artırımı takiben siyaset faizi de %4,5 – 4,75 aralığına çıkmış oldu. Kaynaklar, kararın oybirliğiyle alındığını belirtti.

Federal Rezerv Bankası (FED), yaptığı açıklamada enflasyonun bir nebze rahatladığını lakin şu evrede şimdi yüksek seyirde ilerlediğini belirtti. Bu faiz artışlarının devam edeceği istikamette işaret verdi.

Geçen yılın aralık ayında artış suratını kısarak 50 baz puan kararı almıştı. Geçtiğimiz yılda FED, toplamda 4 defa 75’er baz puanlık bir artırım kararı almıştı. Yetkililerin daha evvelki yaptığı açıklamalar yaşanan sıkı sürecin ilerleyen vakitlerde gevşeyeceğine işaret ediyordu.

Son FED kararı ile kripto ve altın tarafında son durum ne?

FED’in yeni faiz kararı sonrası Bitcoin (BTC) şu anda son CoinMarketCap bilgilerine nazaran 23.110 dolar bandında. Ethereum (ETH) ise 1.518 dolardan süreç görüyor. Çeyrek altın, 1.914 TL, gram altın 1.161 TL ve Ons altın 36.231 TL’den süreç görüyor.

FED’in bir sonraki toplantısı ise 21 ve 22 Mart ortasında gerçekleşecek.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap