• Ana Sayfa
  • Genel
  • Google, Android 13 şimdi yeni iken Android 14 ile herkesi sevindirecek!

Google, Android 13 şimdi yeni iken Android 14 ile herkesi sevindirecek!

 Google, Android 13 şimdi yeni iken Android 14 ile herkesi sevindirecek!
Okunuyor Google, Android 13 şimdi yeni iken Android 14 ile herkesi sevindirecek!

Kullanıcılar, son vakitlerde taşınabilir yazılım dağıtımı üzerindeki katı denetimleri nedeniyle Google ve Apple’a yönelik büyük tenkitler gerçekleştirdi. Apple‘ın bilakis Google, teknik olarak Android işletim sisteminde üçüncü taraf uygulama mağazalarına müsaade veriyor, fakat resmi Google Play mağazasına kıyasla dezavantajları bulunuyor.

Görünüşe bakılırsa Android 14, bu dezavantajların kimilerini ortadan kaldıracak üzere görünüyor.

Android 14 tenkitlere nokta koyacak yeniliklerle geliyor

XDA Developers’a nazaran, Android 14 geliştirici ön izlemesindeki kod, işletim sisteminin üçüncü taraf uygulama mağazalarının daha sıkıntısız çalışmasını sağlayacağını gösteriyor. Değişikliklere bakılırsa, alternatif uygulama mağazalarının yazılımlarını nasıl yüklediğini ve güncellediğini daha kolay hale getirecek.

Google Play mağazasının dışından yahut evvelden yüklenmiş öteki uygulama mağazalarından gelen uygulamalar, Android 12 ile art plan güncellemelerini pasif olarak yükleme yeteneği kazanmıştı, lakin bu uygulamaların ne vakit inançlı bir biçimde güncelleneceğinin denetimi engelleniyordu.

Örneğin, kullanıcı o anda bir uygulamayı kullanıp kullanmadığını basitçe anlayamıyordu, bu nedenle art plan güncellemeleri yapmak kullanıcıları kesintiye uğratıyordu. Bu, muhtemelen üçüncü taraf dağıtımcılardan gelen yazılımlar için otomatik güncellemeleri güç hatta imkansız hale getirdi.

Android 14’teki yeni bir API sayesinde Google, sistemin bir uygulamanın ön planda mı, ekranda mı, kullanıcılarla etkileşimde mi, bir kullanıcının telefon görüşmesinde mi yoksa aygıtın uyku modunda mı olduğunu denetim etmesine imkan tanıyacak. Android 14 ile birlikte işletim sistemi güncellemeleri, sistemin her şeyi halletmesine müsaade vererek işleri daha kolay hale getirecek.

Başka bir Android 14 değişikliği de, evvelce yüklenmiş uygulama mağazalarının üçüncü taraf mağazalardan uygulamaları otomatik olarak güncellemesini durdurabilmesi olacak. Kullanıcılar birinci sefer bir dış kaynaktan yazılım yükledikten sonra “Sahipliği Güncelle”yi etkinleştirdiğinde, Google Play mağazasının yahut öteki bir birinci taraf mağazasının kelam konusu uygulamayı kullanıcının müsaadesi olmadan güncellemesine müsaade vermeyecek.

Ayrıca, Android 14’teki üçüncü taraf uygulama mağazaları, uygulamaları otomatik olarak güncellemeden evvel kullanıcılardan müsaade isteyip, belli uygulamaları daha inançlı hale getirebilmesini sağlayacak.

Android 14 ile gelecek olan bu değişiklikleri nasıl buldunuz?

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap