Google, Bard chatbot için büyük emek harcıyor!

 Google, Bard chatbot için büyük emek harcıyor!
Okunuyor Google, Bard chatbot için büyük emek harcıyor!

Chatbot, “JWST, kendi güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin birinci fotoğraflarını çekti,” diye yanıtladı, ki bu açıkça yanlış: birinci defa dış gezegenlerin manzaralarını yakalayan Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskobuydu. Artık, teknoloji devi Bard’ın doğruluğunu artırmak istiyor ve CNBC’ye nazaran bunun için çalışanlardan yardım istiyor.

Google’ın aramadan sorumlu Lider Yardımcısı Prabhakar Raghavan’ın çalışana bir e-posta göndererek, düzgün bildikleri mevzularda Bard karşılıklarını tekrar yazmalarını istediği bildirildi. Raghavan, sohbet robotunun en âlâ “örnek alarak öğrendiğini” söyledi ve onu gerçek karşılıklarla eğitmenin doğruluğunu artırmaya yardımcı olacağını söyledi. Raghavan ayrıyeten, CNBC tarafından görülen e-postaya dayanarak, Bard’ın cevaplarını düzeltmeye gelince bir “yapılacaklar” ve “yapılmayacaklar” listesi ekledi.

“Yanıtlar birinci şahıs bakış açısıyla olmalı, fikirsiz ve tarafsız olmalı ve kibar, rahat ve cana yakın bir tonda olmalıdır”. Raghavan çalışanlara ayrıyeten “ırk, milliyet, cinsiyet, yaş, din, cinsel yönelim, siyasi ideoloji, pozisyon yahut gibisi kategorilere dayalı varsayımlarda bulunmaktan kaçınmaları” talimatı da verdi. Bard’ı bir kişi olarak tanımlamamaları, hisleri olduğunu ima etmemeleri yahut insan gibisi tecrübeler yaşadığını argüman etmemeleri isteniyor. Ayrıyeten, sohbet robotunun verebileceği “yasal, tıbbi, finansal tavsiye” içeren yahut “nefret dolu ve taciz edici” cevapları reddetmeleri talimatı da verildi.

Google, Bard chatbot için büyük emek harcıyor!

Raghavan’ın notu, Google CEO’su Sundar Pichai’nin çalışanlara e-posta gönderip onlardan her hafta AI sohbet robotunu test etmek için birkaç saat harcamalarını istemesinden sonra geldi. Google çalışanlarının Pichai’yi “aceleye getirilmiş” ve “başarısız” bir Bard sunumuyla eleştirdiği bildirildi. CEO artık, şirketin yeni eserini test ederek çalışanlara “chatbot’u şekillendirmeye yardım etme ve katkıda bulunma” talihi veriyor. Ayrıyeten herkese, Google’ın “en başarılı eserlerinden kimilerinin pazara birinci çıkan eserler olmadığını” ve “önemli kullanıcı muhtaçlıklarını çözdükleri ve derin teknik içgörüler üzerine inşa edildikleri için ivme kazandıklarını” hatırlattı.

İnsanlar, OpenAI sohbet robotu geçen yılın sonlarında geldiğinden beri Google’ın ChatGPT’ye karşılığını bekliyor. Microsoft takviyeli teknoloji, son birkaç ayda Alphabet’i ve yatırımcılarını sarsacak kadar büyük bir popülerlik kazandı. Google, şubat ayı başlarında yaptığı üç aylık yarar açıklaması sırasında kendi sohbet robotundan bahsederek ve yeni jenerasyon Bing ile rekabet etmek için yapay zeka dayanaklı bir Arama geliştirme çalışmasına değinerek yatırımcıların tasalarını gidermeye çalıştı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap