Google çok önemli bir dava ile karşı karşıya!

 Google çok önemli bir dava ile karşı karşıya!
Okunuyor Google çok önemli bir dava ile karşı karşıya!

Adalet Bakanlığı, “Google’ın rekabete ters davranışı, giriş manilerini yapay olarak yüksek düzeylere çıkardı, kıymetli rakipleri reklam teknolojisi araçları pazarını terk etmeye zorladı, potansiyel rakipleri pazara girmekten caydırdı ve kalan birkaç rakibini marjinalleştirdi ve haksız yere dezavantajlı duruma düşürdü.” dedi.

Bir Google sözcüsü Engadget’e “DOJ’un bugünkü davası, son derece rekabetçi reklam teknolojisi bölümünde kazananları ve kaybedenleri belirlemeye çalışıyor” dedi. “DOJ, yeniliği yavaşlatacak, reklam fiyatlarını artıracak ve binlerce küçük işletme ve yayıncının büyümesini zorlaştıracak kusurlu bir argümanı ileri sürüyor.” dedi.

Dava, Biden idaresinin ülkenin en büyük teknoloji şirketlerinden birinin gücüne meydan okumaya yönelik birinci değerli teşebbüsünü temsil ediyor. Departman daha evvel 2020’de de Google’a dava açmıştı. O sırada Başsavcı William Barr başkanlığındaki Adalet Bakanlığı, şirketin arama ve aramayla ilgili reklamcılık üzerinde monopole sahip olduğunu söylemişti.

Google çok önemli bir dava ile karşı karşıya!

Google, dijital reklamcılık pazarındaki hakimiyeti konusunda ağır bir düzenleyici incelemesiyle karşı karşıya. 2020’de Teksas, şirketi reklam fiyatlandırmasını “tekelci denetim etme gücünü” kullanmakla suçlayan çok eyaletli bir dava açtı. Bir yıl sonra, Avrupa Kurulu, şirketin reklam işine yönelik bir soruşturma başlattı ve Google’ı YouTube’daki reklamları nasıl ele aldığını tekrar gözden geçirmeye zorladı. Geçen yıl Senato, Google üzere şirketlerin dijital reklamcılık ekosisteminin birden fazla modülüne katılmasını engellemek için tasarlanmış bir yasa da çıkardı.

Adalet Bakanlığı’nın davasıyla ilgili haberler çıktıktan sonra yayınlanan bir blog gönderisinde Google, departmanı “yayıncılar, reklamcılar ve internet kullanıcıları değerine tarihi tekrar yazmaya çalışmakla” suçladı. Google, Adalet Bakanlığı’nın bilhassa, şirketin Google’ın on yıldan uzun bir müddet evvel satın aldığı iki reklam teknolojisi şirketi olan AdMeld ve DoubleCheck’i ayırma talebine itiraz ettiğini söylüyor. Google, “Ancak bu mutabakatlar, DOJ dahil olmak üzere düzenleyiciler tarafından incelendi ve devam etmelerine müsaade verildi” diyor.

Ayrıca Google, reklam teknolojisi kesimindeki rekabetin son yıllarda kıymetli ölçüde arttığını da tez ediyor. Örneğin şirket, Microsoft’un kısa mühlet evvel AT&T’nin eski reklam teknolojisi kanadı Xandr’ı satın almasına işaret ediyor ve bu satın almanın Microsoft’un Netflix ile “dönüm noktası niteliğindeki” reklam muahedesine imkan sağladığını belirtiyor. Google, “Hükümet bu satın alma sürecine itiraz etmedi” diyor.

Google ayrıyeten Adalet Bakanlığı’nı reklam eserlerinin çalışma biçimini yanlış tanımlamakla suçluyor. Şirket, eser yığınının rakip teknolojilerle çalıştığını ve yayıncıların ve reklamverenlerin kullanmak istedikleri hizmetleri seçmelerini “kolay” hale getirdiğini söylüyor. Google, “Kimse reklamcılık teknolojilerimizi kullanmak zorunda değil lakin tesirli oldukları için kullanmayı tercih ediyorlar” diyor.

Bir araştırma, Google’ın ABD dijital reklam pazarının %26,5’ini denetim ettiğini gösteriyor. Şirketin reklam ünitesinin önümüzdeki yıl ABD reklam gelirinde yaklaşık 73,8 milyar dolar elde etmesi bekleniyor ve bu paranın birden fazla arama reklamlarından geliyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap