Google resti çekti! ChatGPT rakibi Bard tanıtıldı

 Google resti çekti! ChatGPT rakibi Bard tanıtıldı
Okunuyor Google resti çekti! ChatGPT rakibi Bard tanıtıldı

Sizlere daha evvelden Google’ın ChatGPT gibisi bir yapay zeka sohbet robotu üzerinde çalıştığını aktarmıştık. Lakin bu robotun ne vakit tanıtılacağı bilinmiyordu. Google, sürpriz bir formda bu robotunu iddia edilenden çok daha erken bir vakitte tanıttı. Bard ismiyle duyurulan yapay zeka robotun ayrıntılarına birlikte göz atalım.

Google’ın Bard yapay zeka robotu tanıtıldı, ChatGPT’ye yeni rakip!

Google CEO’su Sundar Pichai, Bard robotunu bir blog paylaşımında duyurdu. Pichai, Bard’ı “AI takviyeli deneysel bir konuşma hizmeti” olarak tanımladı. Bard, Google Lisan Modeli olarak bilinen LaMDA ile desteklenecek.

Google Bard ne vakit kullanıma açılacak?

Aktarılanlara nazaran Bard, birinci evrede daha hafif bir model sürümü ile hizmete sunulacak. Bu etapta Bard, makul bir test kümesi tarafından test edilecek. Test etabı bitince Bard hizmeti daha güçlü bir model ile dünyadaki tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Bard yapay zeka robotunun, önümüzdeki haftalarda kullanıma açılacağı bildiriliyor. Fakat kesin bir tarih aralığı verilmiş değil.

Google’ın Bard robotu tam olarak ne işe yarayacak?

Bard, ChatGPT’den farklı olarak web takviyeli olacak. ChatGPT, şu anda mevcut gelişmeleri kapsamıyor zira internete bağlı değil. Yani “offline” bir halde çalışıyor.

Bard robotuna, James Webb Teleskobunun son yaptığı keşifleri 9 yaşındaki bir çocuğa nasıl anlatabilirim diye soruluyor.

Ancak Bard, internete bağlı bir formda çalışacak böylece sorulan sorulara yeni bilgilerle karşılık verebilecek. Bard ile ilgili daha derin ayrıntılar paylaşılmadı. Fakat Bard hizmeti, ChatGPT’nin internete bağlanmış ve Google imzalı bir versiyonu olarak düşünebiliriz. İlerleyen vakitlerde Bard ile ilgili yeni ayrıntıları geldikçe paylaşacağız.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap