Google’dan ChatGPT’ye önemli rakip!

 Google’dan ChatGPT’ye önemli rakip!
Okunuyor Google’dan ChatGPT’ye önemli rakip!

Önceki bir New York Times raporu, Google CEO’su Sundar Pichai’nin “kırmızı kod” ilan ettiğini ve bu yıl yapay zeka dayanaklı en az 20 eseri ortaya çıkarabilmek için yapay zeka gelişimini hızlandırdığını söyledi. Artık CNBC, Google’ın LaMDA konuşma teknolojisini kullanan “Apprentice Bard” isimli bir sohbet robotu da dahil olmak üzere şirketin üzerinde çalıştığı birkaç eseri detaylı olarak açıkladı.

Görünüşe nazaran Google idaresi, LaMDA grubundan bir ChatGPT rakibi üzerinde çalışmaya öncelik vermesini istedi, onlara bunun öbür tüm projelerden öncelikli olduğunu söyledi. Apprentice Bard’ın, bir kullanıcının bir metin kutusuna bir soru yahut istem yazabilmesi ve ardından yazılı bir cevap alabilmesi açısından ChatGPT üzere göründüğü ve çalıştığı bildiriliyor.

CNBC, botun cevaplarının son olaylardan bilgiler içerdiğini kanıtlayan örnekler gördüğünü söylüyor. Bu, ChatGPT’nin aslına yapamayacağı bir şey zira 2021’den sonra olan rastgele bir şey hakkında sırf hudutlu bilgiye sahip. Bir örnekte, Apprentice Bard, Google’da öteki bir işten çıkarmalar olup olmayacağını yanıtlayabildi. (“Şirket mali açıdan düzgün durumda olduğu için bu yıl için pek muhtemel değil” dedi.) Hatırlarsanız, Google’ın LaMDA teknolojisi, hassaslık kazandığını tez ettikten sonra eski bir şirket mühendisini kovdurmuştu.

Google’dan ChatGPT’ye önemli rakip!

Google’ın ayrıyeten bir soru ve yanıt biçimi kullanan yeni bir arama sayfasını test ettiği bildiriliyor. Deneysel ana sayfa, arama çubuğunun altında “Kendimi şanslı hissediyorum” sözünün yerini alan beş potansiyel soru içeriyor. Bir kullanıcı sorgusunu yazdıktan sonra, sayfa gri baloncuklar içinde insan eliyle yazılmışa misal karşılıklar üretiyor. Bu cevapların altında önerilen takip soruları ve akabinde irtibatlar ve başlıklar içeren tipik arama sonuçları yer alıyor. Ayrıyeten Alphabet, bulut ünitesi altında “Atlas” isimli bir proje üzerinde çalışıyor. CNBC’nin ne olduğu hakkında detaylara sahip olmasa da, hala bildirildiğine nazaran Google’ın “kırmızı kod” uğraşlarının bir kesimi.

Bu noktada Google’ın hangi projelerinin halka açıklanacağı şimdi belirli değil. Google AI şefi Jeff Dean, şirketin ChatGPT’ye verdiği karşılığı tartışmak için herkesin katıldığı bir toplantıda çalışanlara şirketin “küçük adımlarla” ilerlediğini söyledi. İnsanlara yanlış bilgi vermek, Google üzere bilinen bir şirket için çok daha büyük bir tesir yaratacaktır sonuçta. Gerçekten The Times daha evvel teknoloji devinin arama sohbet robotunun geliştirilmesi kelam konusu olduğunda güvenliğe, doğruluğa ve yanlış bilgileri engellemeye öncelik verdiğini söylemişti. Microsoft’un bu Mart ayında ChatGPT teknolojisini Bing’e dahil edeceğine dair raporlar doğruysa, yakın gelecekte Google’ın arama sohbet robotunu da görmemiz mümkündür.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap