Google’dan dev adım! Android’in çalışma hali değişiyor!

 Google’dan dev adım! Android’in çalışma hali değişiyor!
Okunuyor Google’dan dev adım! Android’in çalışma hali değişiyor!

The Verge tarafından tespit edilen bir blog gönderisinde Google, Hindistan’daki Android kullanıcılarına, yeni bir telefon yahut tablet kurduklarında görünen “bir seçim ekranı aracılığıyla” aygıtlarının varsayılan arama motoruna karar verme seçeneği sunacağını söyledi. Ayrıca, önümüzdeki aydan itibaren Play Store’dan indirilen tüm uygulamalar ve oyunlar üçüncü taraf faturalandırma seçeneklerini destekleyecek ve geliştiricilerin uygulama içi satın almalarda Google’ın fiyatlarından kaçınmasına imkan tanıyacak. Şirket ayrıyeten, kullanıcıların aygıtlarıyla birlikte gelen birinci taraf uygulamaları kaldırmasına müsaade vermeye başlayacak.

Hindistan Rekabet Komitesi (CCI), şirketin arama, görüntü ve web’deki “hakim konumunu” rakiplerini haksız yere dezavantajlı duruma düşürmek için berbata kullandığını tez ederek Google’a geçen ekim ayında 162 milyon ABD Doları meblağında para cezası vermişti. Karar Hintli tüketicilerin Android’den neler bekleyebileceğini değiştirmenin yanı sıra, sipariş şirketin Android üreticileriyle olan münasebetini tekrar şekillendirecek. Çarşamba günü şirket, OEM’lerin ferdî birinci taraf uygulamalarını aygıtlarına evvelden yüklemeleri için lisanslamasına müsaade vereceğini söyledi. Şirket ayrıyeten çatallı işletim sistemi türevlerini daha güzel desteklemek için Android’in uyumluluk ihtiyaçlarını güncelleyecek.

Google’dan dev adım! Android’in çalışma hali değişiyor!

Doğal olarak Google, CCİ’nin buyruklarını karşılamak için Android’i tekrar tasarlama konusunda pek de istekli değil. Şirket, “Ekosistem genelinde bu değişikliklerin uygulanması karmaşık bir süreç olacak ve bizim tarafımızdan değerli çalışmalar ve birden fazla durumda ortaklar, yepyeni ekipman üreticileri (OEM’ler) ve geliştiricilerden değerli uğraşlar gerektirecek” dedi. Bu ortada, Komite kararlarının “belirli istikametlerine saygıyla itiraz etmeyi” planlıyor. Google, “Hindistan’daki mahallî maddelere ve düzenlemelere uyma taahhüdümüzü ciddiye alıyoruz” diye ekliyor.

Google, geliştiricilerin uygulamalarında alternatif uygulama içi satın alma sistemleri uygulamasına imkan tanıyan Kullanıcı Seçimi Faturalandırma pilotu üzere programlar sunarak düzenleyicileri yumuşatmaya ve bu tıp müdahalelerden kaçınmaya çalıştı. Bu noktada, Google akıntıya karşı yüzüyor olabilir. Salı günü ABD Adalet Bakanlığı, reklam teknolojisi kısmını dağıtmak emeliyle şirkete dava açtı. Teknoloji devi, ABD’li milletvekillerinin kendisine Play Store’u daha fazla rekabete açma buyruğu vermesi ihtimaliyle de karşı karşıya.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap