• Ana Sayfa
  • Genel
  • Güneş gücü, Bitcoin madenciliği için gereken gücün %99’unu karşılıyor mu?

Güneş gücü, Bitcoin madenciliği için gereken gücün %99’unu karşılıyor mu?

 Güneş gücü, Bitcoin madenciliği için gereken gücün %99’unu karşılıyor mu?
Okunuyor Güneş gücü, Bitcoin madenciliği için gereken gücün %99’unu karşılıyor mu?

Kripto para sanayisi geliştikçe, Bitcoin ( BTC ) madenciliği, etraf üzerindeki tesirine yönelik tenkitlere karşın güç israfını dengelemek için kullanılması lehine olan argümanlarla giderek daha tanınan hale geliyor. Hatta yapılan bir çalışma, Bitcoin madenciliğinin güneş gücü depolama sistemleriyle birlikte çalışarak bu etkiyi azaltabileceğini göstermiştir.

Güneş gücü, Bitcoin madenciliği için gereken gücün %99’unu karşılıyor mu?

Amerikalı bir yatırım danışmanı ve idare şirketi ARK Invest on tarafından yayınlanan ‘Big ideas 2023’ yıllık raporuna nazaran, kripto madenciliğini güneş gücü sistemlerine dahil etmek, şebekelerin kararlılığını ve ölçeklenebilirliğini artırırken tıpkı vakitte onları uygun maliyetli tutabilir.

Çalışma bilhassa, ekteki tabloda gösterildiği üzere, “pilinin boyutunu 4,6 kat artırarak ve bir Bitcoin madencisi dahil ederek, bir güneş gücü sisteminin kârlılıktan ödün vermeden son kullanıcı talebinin %99’dan fazlasını karşılayabileceğini” belirtiyor.

Son kullanıcı elektrik talebi sistem tarafından karşılanır. Kaynak: ARK Yatırım

Şirkete nazaran bunun nedeni, ” Bitcoin madencilik makineleri kullanışlı bir güç aracı: modüler, taşınabilir ve esnek, rüzgar ve güneş kurulumları üzere aralıklı güç kaynaklarıyla uygun eşleşiyorlar.”

“Bitcoin madenciliğini güneş gücü depolama sistemlerine dahil etmek, seviyelendirilmiş elektrik maliyetini (LCOE) artırmadan şebekelerin ölçeklemesini ve güvenilirliğini artırabilir. Bir Bitcoin madencisi fazla enerjiyi ‘satın alabilir’.”

Bitcoin madenciliği yapmak için güneş gücünü kullanma

Bu ortada, güneş gücüyle çalışan BTC madenciliği, Eylül ayında Güney Avustralya’da yaklaşık beş megavat elektrik sağlayan bu türlü bir maden tesisi açıldığından, Bitcoin’in karbon ayak izini dengelemek için son büyük ölçekli tekliflerden biri. Öbür bir güneş gücüyle çalışan Bitcoin madenciliği operasyonu daha evvel Colorado’da başlatılmıştı.

İlgili bir notta, kripto meraklısı Peter Egyed, öbür ismiyle AZ Hodl, Bitcoin madenciliği operasyonuna konutta güç sağlamak için şebekeden bağımsız bir güneş gücü dizisi kurdu ve 36 aylık müddet içinde yatırımından geri dönüş sağlamayı umarak tüm süreci anlattı.

Kripto para ünitesi YouTuber Drew Vosk, kendi güneş gücüyle çalışan madencilik teçhizatlarını inşa etmeyi denemek isteyenler için bu türlü bir vazife için kaç tane güneş panelinin gerekli olduğunu, bunların maliyetlerini, gerekli şartları ve ayrıyeten beklenen karlılık.

Aynı vakitte, birtakım kuruluşlar BTC madenciliği yapmak için başka yenilenebilir güç kaynaklarını kullanıyor. Örneğin, Finbold’un 13 Ocak’ta bildirdiği üzere, Doğu Kongo’daki Virunga Ulusal Parkı, finansman muhtaçlıklarını karşılamak için amiral gemisi merkezi olmayan finans ( DeFi ) varlığını madencilik yapmak için doğal hidro kaynaklarını kullanıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap