Hacker Nedir? Lamer Ne Demek? Kim Bu Hackerlar?

Okunuyor Hacker Nedir? Lamer Ne Demek? Kim Bu Hackerlar?

Hacker Nedir? Lamer Ne Demek? Kim Bu Hackerlar? Onları Yakından Tanıyın…

Hacker Nedir? Lamer Ne Demek? Kim Bu Hackerlar? “Hack” kelime anlamı olarak “kırmak” demektir. Kaba tabiri ile bir şeyi değiştirmek, bozmak  bir hasara uğratmak gibi tanımlanabilir. Günümüz teknoloji çağında hemen hemen hepimiz Hackerları ve yaptıkları işleri duymuşuzdur.

Peki kimdir bu Hackerlar? kaça ayrılırlar? amaçları nedir? gibi sorulara cevap veriyoruz ve bir Hacker ların sır perdesini aralıyoruz..

Hacker Nedir?

Hacker Nedir? Lamer Ne Demek? Kim Bu Hackerlar?

Bilgisayar ile haşır neşir olan herkesin kafasında bir “hacker” tanımı vardır ve  çoğu kişi Hacker’ların sadece illegal işler yapan insanları rahatsız eden bankalardan para çalan ülkelere saldıran insanlar olarak görür. Ancak
hack kavramının ilk ortaya çıktığı yer ABD’deki Massachusetts Institute of Tech-nology Üniversitesidir. MIT öğrencilerinin kendi aralarında yaptıkları eşek şakalarına verdikleri isim “hack”tir. “Dekanın lojmanının tuvalet kağıtları ile sarılması” veya“yatakhanedeki yatağınızdaki ahşap lataların çıkarılması” gibi şakalar MIT öğrenci-leri arasında “hack” olarak tanımlanır. ancak hack kısa sürede ilk anlamını kaybetmiş ve bugünlerde “Kırmak” anlamı ile kullanılmaya başlamıştır
Bu yazıda hackerları 3 başlık altında inceleyeceğiz.

Beyaz Şapkalı(Etik)Hackerlar

Beyaz şapkalı hacker’lar, güvenlik sistemlerini zarar vermek amacıyla kırmayan iyi niyetli hacker’lardır. Sistemde buldukları  açığı kamuoyuna duyurmadan sistem yetkilileriyle iletişime geçip bu açığın en kısa zamanda kapanmasını sağlarlar. Bu sayede hem sistem sahibi hemde sistemi kullanan kullanıcılar zarar görmemiş olurlar. ülkemizin son zamanlarda etik hackerlara verdiği değer günden güne artmaktadır.

Siyah Şapkalı Hackerlar

Siyah şapkalı hacker da  beyaz şapkalıların tam tersi bir şekilde hareket ederek güvenlik sistemlerini izinsiz olarak aşarak bilgi hırsızlık, dolandırıcılık, terörizm, yıkım gibi aklınıza gelebilecek tüm  yasa dışı işleri yapan insanlardır.

Gri Şapkalı Hackerler

Sağladıkları sistemlerin zayıf noktalarını ve açıklarını tespit ederek güvenlik sağlamak için yol gösterici olurlar. ve genel olarak yasal işler yaparlar. Ancak bu tür hackerlar’a güven olmaz çünkü bu insanlar bugün yasal işler yaparken yarın bir kaç siyah şapkalı hackerla tanışıp kararını değiştirerek illegal işler yapabilirler.

Lamer Nedir?

Ve bir de olmazsa olmazımız sanal ve internet aleminde sıkça karşılaştığımız ve hiç farkında olmadan kendileri ile mutlaka diyalog kurduğımuz,
en kısa tabiri ile Bilişim alanında kendini geliştiren veya hacker olmaya çalışan kişilere denir.

Yorum Yap
Giriş Yap