HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

 HSG Filmi Avantajları Nelerdir?
Okunuyor HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Kısa bir zamanda tamamlanan röntgen çekimi bulunan HSG filminin birçok avantajı vardır. Acısız ve ağrısız olarak yapılan ve 15 dakika gibi kısa zamanda gerçekleşen çekim işleminden sonra kişi gündelik yaşamına dönüş sağlayabilir. Radyolojik görüntüleme işlemi hsg filmi hasta jnekolojik muayene pozisyonunda yatarken yapılmaktadır.

HSG Filmi Neden İstenir?
HSG filmi
, infertiliyeye neden olabilecek birçok durum ortaya çıkarabilir. Doktorlar bu bilgileri kullanıp, infertiliteye sebep olacak durumların tespiti ve tedavi yöntemlerini belirleme de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda HSG filmi, rahim ve rahim tüplerinde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını anlayabilmek için doktorlar tarafından istenir.

Rahim filmi Nedir?
Rahim içinin incelenmesinde gerçekleşen bir test tanı yöntemi rahim filmi diye geçmektedir. Uygulamalar ile rahim tüpünün durumu incelenir ve bu işlemler neticesinde rahimde bulunan tüplerde tıkanıklık, genişlik ve darlık gibi sorulara cevap bulunur. Rahimde oluşan sorunlar şu şekildedir;
-Rahim duvarı sorunları,
-Rahim tüplerinin hasar alması,
-Rahimde oluşan kistler, polipler ve myomlar,
-Tüplerin kapalı olması,

Rahim filmi genel de kısırlık ve tüp bebek tedavisinde istenir. Bu uygulamalar, gelişen teknolojik uygulamalar ile kısa zamanda ve ağrısız olarak gerçekleşir. Rahim filmi jinekolojik muayene gibi oldukça basit bir işlemdir. Ofis ya da kliniklerde yaklaşık 10-20 dakika arasında tamamlanmaktadır. Cerrahi bir operasyona gerek olmadan ve hasta, işlemin hemen ardından günlük yaşamını sürdürebilir. Ayrıca kapalı ve tıkalı tüpler rahim filmi esnasında verilen sıvı ile açılıp hamile kalma olasılığını artırmaktadır

Rahim filmi nasıl Yapılır?
Genital bölgenin temizliğini takiben normal jinekolojik muayene kaşığı yerleştirilip rahim ağzı görülmektedir. Rahim ağız içerisine özel plastik kateter yerleştirilip tıkaç etkisi meydana getiren balonu şişirilmektedir. Ağrılı bir işlem değildir, hastalarda ufak bir gerginlik hissiyatı oluşturabilir.
Katater ile rahim ağzı kanal içi, rahmin boşluğu ve tüpleri dolduracak gibi sıvı kontrast madde verilmekte ve görünümler sağlanır. Kontrast madde rahim boşluğu ve tüpleri doldurularak gerekli adet sancısına benzeyen ufak bir kasık ağrısı meydana gelebilir.

Rahim filmi Kimlere Uygulanır?
Düşük yapan kadınların ve gebe kalamayanların genellikle uzman doktor tarafından başvuru yapılan görüntüleme tekniği olarak bilinmektedir. Rahim filmi ile düşük riskinin ve gebe kalamama durumunun sebebinin araştırılmasında hizmet ile tespitler yapılır.
Ayrıca tüp bebek tedavisinde de tüpün durumu ile ilgili bilgi almak için görüntüleme tekniğine başvurulmaktadır. Tüp bebek tedavisinde görülebilecek olumsuzlukların nedeni bu filmle de görülebilir.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?
Organ ve oluşumların yüksek ses dalgası verilip görüntü sağlanmasına ultrason denmektedir. Ultrason görüntülemesi ile rahatsızlıklar teşhis edilip tedavi aşamasına destek olunur. Radyasyon oluşturan X ışınları kullanılmadığı için zararsız uygulama olup özellikle gebelik aşamasında bebek sağlığına yönelik detaylı bilgi alınmasında destek sağlamaktadır.
Radyoloji uzmanlarınca çekim sağlanırken kısa zamanda neticeler uzmanlara ulaşmakta ve kişilerin tedavisi en erken süreçte güvenli olarak başlatılmaktadır. İşlemden önce detaylı ultrason fiyatları mutlaka öğrenilmelidir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?
Tıbbi görüntüleme sistemi ultrason özellikle gebe kadınlarda süreç ve bebeğin sağlık durumu ile ilgili detaylı bilgi vermektedir.
Günümüzde yaygın bir şekilde gebelerde, enfeksiyon araştırılmasında, kalp çalışma sistemiyle ilgili bilgi verilmesinde, safra kesesi taşları, meme tümörleri ile ilgili bilgi verme de kullanılmaktadır.
Rahatsızlıkların erken sürecinde tespit edilmesi ve erken tedaviye başlanmasında geliştirilen zararı bulunmayan teknolojik görüntüleme sistemidir.

Ultrason Fiyatları
Ultrason çekiminde hastalara özel uygulama yapılması sebebiyle detaylı fiyatlar da farklılık bulunmaktadır. Özellikle detaylı ultrason fiyatları her merkezde farklı olarak uygulanmaktadır.
Ultrason cihaz kalitesi, çekim gerçekleştirilecek alan, merkez ve uzmanların uzmanlık alanları, nasıl bir ultrason türünün kullanılacağı gibi durumlar maliyet üzerinde etki gösterecektir.
Bu sebeple merkezden randevu alınması ve süreçle ilgili detaylı bilgi öğrenimi önem taşımaktadır. Detaylı ultrason fiyatları öğrenilip işleme alınması önerilmektedir.

 

Yorum Yap
Giriş Yap