iPhone 15 hakkında bomba iddia! Özellikleri şimdiden ortaya çıktı

 iPhone 15 hakkında bomba iddia! Özellikleri şimdiden ortaya çıktı
Okunuyor iPhone 15 hakkında bomba iddia! Özellikleri şimdiden ortaya çıktı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yılın eylül ayında iPhone 14 serisini tanıttı. Bu aygıtlarda kameradan ekrana ve işlemciden dizayna kadar Pro modellerinin başka tutulduğunu gördük. Benzeri bir durum iPhone 15 serisinde de karşımıza çıkacak.

Apple, iPhone X‘in çıkışından bu yana tüm serilerinde nispeten uygun fiyatlı modelleri ve buna karşılık tüm özelliklere yer verdiği performans aygıtlarını sunuyor. Örneğin iPhone XR ve iPhone 11’in ekranlarında AMOLED yerine IPS LCD panel kullanıldı. Ayrıyeten yakınlaştırma yapan 2. ve 3. kameraya da yer verilmedi.

Benzer farkları iPhone 14 serisinde de gördük. Ekran ve işlemci tarafında evvelki serinin birebir birebiri kullanıldı. Kamerada geliştirmeler yapılmış olsa da Pro modellerinde kullanılan 48 Megapiksel çözünürlüğündeki sensöre yer verilmedi.

iPhone 15 Pro modellerinde olacak, yani iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta göremeyeceğimiz 8 özellik ortaya çıktı. Birinci sırada A17 işlemcisi yer alıyor. Bu yıl olduğu üzere Pro olmayan modeller bir evvelki yılın -Apple’ın savına nazaran hala tüm Android çiplerinden daha güçlü olan- işlemcisini kullanacak.

İkinci sırada yer alan özellik ise Wi-Fi 6E. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde yeni kuşak temas metotlarına yer verilirken iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta Wi-Fi 6 yer alacak. Alışılmış sadece kablosuz değil, başka ilişki tiplerinde de kimi farklar var.

Örneğin Apple’ın bu yıl USB Type-C irtibat noktasına geçeceği istikametinde sızıntılar giderek kuvvetleniyor. Ama bu bilgilerin büyük bir kısmı sırf Pro modellerin bu yüksek süratli kontaktan faydalanabileceğini, birebir vakitte daha süratli şarj olacağını söylüyor.

Tasarım tarafında ise tıpkı Pro modellerine özel olan paslanmaz çelik üzere titanyum çerçeve sunulacak. Ayrıyeten ekran çerçevesi de küçültülecek. Ek olarak ön kamera ve sensör adasının da boyutunun küçülebileceği belirtiliyor. Yani ekran kasa oranı artırılacak. Serinin başka modelleri ise çentikli dizayna devam edecek.

Cihazın donanımında da kimi yükseltmeler olması bekleniyor. Birinci sızıntılara nazaran, Pro modellerinde 8 GB RAM kullanılacak. Pro Max modeli 6x optik yakınlaştırma sunacak. Lakin bu kamera özelliği Pro’da yer almayacak. Yani kendi içlerinde de ufak bir ayrışma kelam konusu.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap