İstanbul’un en riskli zelzele bölgeleri nereleri?

 İstanbul’un en riskli zelzele bölgeleri nereleri?
Okunuyor İstanbul’un en riskli zelzele bölgeleri nereleri?

İstanbul, Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri ve tarihi boyunca pek çok büyük zelzeleyle karşı karşıya kalmış bir yerleşim bölgesidir. Bu nedenle, İstanbul’da sarsıntı riski yüksektir ve bilhassa makul bölgelerde bu risk daha da artmaktadır.

İstanbul’un en riskli sarsıntı bölgeleri nereleri?

İstanbul’da en riskli zelzele bölgeleri ortasında, öncelikle Marmara Denizi etrafındaki kıyı şeridi sayılabilir. Bilhassa, Büyükçekmece, Silivri, Çatalca ve Şile üzere bölgelerdeki yerleşim yerleri, sarsıntı riski en yüksek olan bölgeler ortasındadır. Bunun nedeni, bu bölgelerin, Kuzey Anadolu Fay Sınırı’nın Marmara Denizi’ne yanlışsız uzandığı bölgede yer almasıdır. Bu fay sınırı, son yüzyılda birkaç kere büyük zelzelelerle patlamıştır ve gelecekte de gibisi sarsıntılar yaşanabilir.

Ayrıca İstanbul’da, Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan Adalar ve Maltepe üzere bölgeler de yüksek zelzele riskine sahiptir. Bu bölgeler, tekrar Kuzey Anadolu Fay Çizgisi’nin bir uzantısı olan Prinç Adaları Fayı üzerinde yer almaktadır.

İstanbul’da riskli sarsıntı bölgeleri ortasında, ayrıyeten Boğaziçi’nin kuzeyindeki Beşiktaş, Sarıyer ve Üsküdar üzere bölgeler de yer almaktadır. Bu bölgeler, Boğaziçi Fayı’nın üzerinde yer alır ve geçmişte büyük zelzelelere sahne olmuştur.

Sonuç olarak, İstanbul’un sarsıntı riski epey yüksektir ve bilhassa Marmara Denizi etrafındaki kıyı şeridi ve Boğaziçi’nin kuzeyi üzere makul bölgeler, daha yüksek risk altındadır. İstanbul’da yaşayanlar, bu riskleri göz önünde bulundurarak zelzele hazırlıklarını yapmalı ve gerektiğinde tahliye planlarına da hazır olmalıdır. Ayrıyeten, İstanbul’da inşa edilecek binaların zelzele yönetmeliğine uygun formda tasarlanması ve yapılanması da son derece değerlidir.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap