İstanbul’un sarsıntı riski en az ve en yüksek olan ilçeleri

 İstanbul’un sarsıntı riski en az ve en yüksek olan ilçeleri
Okunuyor İstanbul’un sarsıntı riski en az ve en yüksek olan ilçeleri

6 Şubat sabahına ülke olarak aldığımız çok berbat bir haberle uyandık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde sabaha karşı 04.17 sularında 7,7 büyüklüğünde bir zelzele meydana gelmiş ve bu sarsıntı 10 vilayetimizi etkilemişti. Türkiye şimdi bu haberi sindirememişti ki ikinci makûs haber geldi. Saatler 13.17’yi gösterdiğinde 7,6 büyüklüğünde bir sarsıntı daha olmuş ve yıkım daha da artmıştı. İkinci sarsıntının merkez üssü ise bu sefer Elbistan olarak açıklandı.

İstanbul’un zelzele riski en az ve en yüksek olan ilçeleri

Merkez üssü Kahramanmaraş olmak üzere Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa üzere vilayetlerimizi çok önemli biçimde etkileyen sarsıntılar, yıkımı en üst perdeden bizlere yaşattı. Kelam konusu zelzelelerin akabinde ise 23 yıldır beklenen İstanbul zelzelesi bir sefer daha akıllara geldi. Zelzele ne vakit olacak soruları uzmanlara sorulurken, Prof. Dr. Naci Görür İstanbul’un uzatmaları oynadığını söz etti. Pekala lakin İstanbul’un zelzele riski en az olan semtleri hangileri?

İstanbul’un zelzele riski en az olan semtlerinin başında Gaziosmanpaşa geliyor. Ayrıyeten Kağıthane, Sultangazi, Çekmeköy, Esenler, Şişli, Sultanbeyli, Beyoğlu, Arnavutköy, Maslak, Başakşehir ve Sarıyer’in kıyıdan uzak kısımları sarsıntıya en güçlü yerler olarak öne çıkıyor.

Peki ancak İstanbul’un sarsıntı riski en yüksek olan ilçeleri nereler? Bilhassa Silivri, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Esenkent, Beylikdüzü, Avcılar, Ataköy, Florya, Fenerbahçe, Ambarlı ve Haramidere üzere yerler risk düzeyi yüksek olarak gösteriliyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap