• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul zelzelesinin yılını verdi! Bu tarihe dikkat!

Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul zelzelesinin yılını verdi! Bu tarihe dikkat!

 Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul zelzelesinin yılını verdi! Bu tarihe dikkat!
Okunuyor Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul zelzelesinin yılını verdi! Bu tarihe dikkat!

Şubat ayı Türkiye açısından çok da yeterli başlamadı. 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan iki depremde şimdiye kadar 20 binden fazla kişi ömrünü yitirdi. Elbette kelam konusu sarsıntı olduğunda mevzu bir halde İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen sarsıntıya geliyor.

Şimdiye kadar pek çok profesör İstanbul’da olması beklenen zelzeleyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen sarsıntının şiddetinden, vaktine kadar pek çok savda bulunuldu.

Pek çok ismin ortak noktada buluştuğu şey ise depremin 7.2 ile 7.4 ortasında bir şiddete sahip olacağı. Yani İstanbul sarsıntısı, şiddet açısından Kahramanmaraş sarsıntısından çok daha düşük bir düzeyde olabilir.

Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul sarsıntısının yılını verdi! Bu tarihe dikkat!

Geçtiğimiz gün bir TV kanalında konuk olan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, mevzu hakkında kimi açıklamalarda bulundu. Ercan, İstanbul sarsıntısı için tarih de verdi. Ercan’ın hesaplamalarına nazaran İstanbul sarsıntısı 2045 yılında yaşanacak. Elbette, Ercan’ın telaffuzları bu tarihin kesin olmadığı tarafında. Zira kendisi 99 zelzelesinin de 94 yılında gerçekleşeceğini belirtmiş ve 5 yıllık bir sapma ile sarsıntı gerçekleşmiş.

Dolayısıyla Jeofizik Yüksek Mühendisi, İstanbul Sarsıntısı için verdiği 2045 tarihinin de sapmalara maruz kalabileceğini söylüyor.

Tabi ki öbür isimlerden öbür tarihler de geliyor. Örneğin Celal Şengör, zelzelesi 30 yıl içerisinde beklediğini belirtmişti. Bir öbür isim Naci Görür ise İstanbul’un uzatmaları oynadığını söyledi. Hasebiyle şimdilik bu mevzuda kesin bir şey söylemek çok da gerçek olmayacaktır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap