Kayıp insanları robotlar bulacak!

 Kayıp insanları robotlar bulacak!
Okunuyor Kayıp insanları robotlar bulacak!

Örneğin Toronto Üniversitesi’nden araştırmacılar bu örnekte küçük robotlara kendi kendilerine taraf bulma yeteneği verecek bir usul tasarlamak için yarasalardan ve ekolokasyona sahip başka hayvanlardan ilham aldılar: değerli donanıma yahut çok büyük yahut çok fazla bileşene gereksinim duymayan bir usul. PopSci’ye nazaran, takım sadece etkileşimli bir disk robotunun entegre ses donanımını kullandı ve avucunuzun içine sığabilecek küçük bir uçan drone için ucuz mikrofon ve hoparlörler kullanarak bir ses genişletme ünitesi oluşturdu.

Sistem tıpkı yarasa ekolokasyonu üzere çalışıyor. Robotun mikrofonu duvarlardan seken sesleri frekanslar ortasından ayırt edebilmek için tasarlandı. Akabinde grubun oluşturduğu bir algoritma, ses dalgalarını tahlil etmek ve odanın boyutuyla bir harita oluşturmak için çalışmaya başlıyor.

Kayıp insanları robotlar bulacak!

IEEE Robotics and Automation Letters’da yayınlanan bir makalede araştırmacılar, “aktif ekolokasyon için mevcut algoritmaların daha az gelişmiş olduğunu ve ekseriyetle küçük robotların ulaşamayacağı donanım ihtiyaçlarına dayandığını” söyledi. Ayrıyeten, “yöntemlerinin model tabanlı olduğunu, gerçek vakitli çalıştığını ve evvelden kalibrasyon yahut eğitim gerektirmediğini” söylediler. Tahlilleri, küçük makinelere arama kurtarma vazifelerinde yahut daha büyük robotların ulaşamayacağı evvelce keşfedilmemiş yerlere gönderilme yeteneği verebilir. Ve sistem sadece yerleşik ses ekipmanına yahut ucuz ek donanıma muhtaçlık duyduğundan, çok çeşitli potansiyel uygulamalara da sahip.

Araştırmacılar, testleri sırasında, tekniklerinin, GPS sensörleri yahut kameralar üzere daha büyük ve daha kıymetli donanımlar kullanan sistemler kadar yanlışsız olmadığını keşfettiler. Tekrar de gelecekteki sürümlerde doğruluğu artırmayı ve sistemin ses üretme muhtaçlığını ortadan kaldırmayı umuyorlar. Bunun yerine, sistemlerinin kendi pervanelerinin dönüşü üzere dronun kendisinin ürettiği sesleri kullanarak ekolokasyon yapabilmesini istiyorlar.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap