• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Kenya’da birinci beşerler tarafından yapılmış antik taş aletler bulundu

Kenya’da birinci beşerler tarafından yapılmış antik taş aletler bulundu

 Kenya’da birinci beşerler tarafından yapılmış antik taş aletler bulundu
Okunuyor Kenya’da birinci beşerler tarafından yapılmış antik taş aletler bulundu

Araştırmacılar, aletlerin su aygırlarını kesmek ve yumrular ve meyveler üzere bitki gereçlerini dövmek için kullanıldığını söylüyor.

Ayrıca alanda bulunan iki büyük fosil diş, Paranthropus olarak bilinen soyu tükenmiş bir insan kuzenine ilişkin olarak işaretlendi.

Bilim adamları daha evvel, bir cins kolay taş alet olan Oldowan aletlerinin sadece çeşidimizi ve en yakın akrabalarımızı içeren bir küme olan Homo Sapiens’in ataları tarafından kullanıldığını düşünmüşlerdi. Fakat Kenya’nın batısındaki Homa Yarımadası’ndaki Nyayanga’daki hafriyat alanında Homo Sapien fosili bulunamadı.Bunun yerine, maymun gibisi ve insan gibisi özellikleri birleştiren Paranthropus cinsinden iki diş (kalın azı dişleri) ve 330 taş alet bulundu.

Kenya’da birinci beşerler tarafından yapılmış antik taş aletler bulundu

Araştırmanın kıdemli muharrirlerinden Smithsonian Ulusal Tabiat Tarihi Müzesi’nden Profesör Rick Potts, “Bu aletler bir filin azı dişinden daha güzel ezebiliyor ve bir aslanın köpek dişlerinden daha âlâ kesebiliyor.” dedi. “Oldowan teknolojisi, bedeninizin dışında yepisyeni bir dizi dişe sahip olmak üzereydi ve Afrika savanasında cetlerimize yeni bir yiyecek çeşitliliği sağladı.”

New York’taki Queens College’dan antropolog Thomas Plummer, “Bu Nyayanga araçlarının Paranthropuslar ile ilişkilendirilmesi, en eski Oldowan araçlarını kimin yaptığı konusundaki eski bir tartışmayı yine açabilir. Tahminen de yalnızca Homo değil, başka cins homininler de Oldowan teknolojisiyle yiyecek işliyordu” dedi.

Araştırmacılar, Oldowan aletlerinin en son buluntularının, Homo cinsinin ortaya çıkmasından evvelki 3,3 milyon yıl öncesine tarihlenen daha evvelki ham taş aletlere kıyasla gelişmişlikte değerli bir gelişme olduğunu gösteriyor. O periyotta var olan öbür homininler ortasında, 1974’te Kuzey Etiyopya’da bulunan daha da eski ünlü fosil “Lucy” ile tanınan Australopithecus cinsi de bulunuyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap