Kredi kartı olanlar dikkat! Ödeme yapamazsanız şaşırmayın!

 Kredi kartı olanlar dikkat! Ödeme yapamazsanız şaşırmayın!
Okunuyor Kredi kartı olanlar dikkat! Ödeme yapamazsanız şaşırmayın!

Teknolojinin gelişmesi, insanlara gerek hayatlarının genelinde gerekse de günlük yaşantılarında büyük kolaylıklar sunuyor. O denli ki daha birkaç on yıl öncesine kadar beşerler rastgele bir harcama yapmak istediklerinde yanlarında para bulundurmak ve ödemelerini genelde nakit parayla yapmak zorunda kalırlardı. Fakat teknolojinin gelişmesi ve çiplerin hayatımızın her noktasına girmesiyle birlikte geliştirilen kredi kartı teknolojisi, bu zaruriliği ortadan kaldırdı.

Öte yandan durmak bilmeden gelişmeye devam eden teknolojinin son nimeti ise temassız alışveriş imkanı oldu. Bilhassa pandemi periyodundaki temasın en aza indirilmesi gerekliliğinin bir sonucu olan temassız kredi kartları, artık çabucak herkesin kullandığı hayli yararlı bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Kredi kartı olanlar dikkat! Ödeme yapamazsanız şaşırmayın!

Belli bir meblağa kadar temassız olarak yapılan alışverişler sayesinde rastgele bir şifre girme süreciyle uğraşılmadığı üzere, karta üçüncü şahısların teması etmesinin de önüne geçilmiş olunuyor. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan sarsıntı felaketi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu bu konuya ait farklı önlemler almaya zorladı. Malum felaket sonrası kredi kartlarının makus niyetli bireylerin eline geçme ihtimalini göz önünde bulunduran kurum, bütün kredi kartlarına birinci temassız alışverişte şifre girme mecburiliği getirdi.

Biraz daha ayrıntılı halde açıklayacak olursak, bugüne kadar temassız olarak kullanılmış olsun ya da olmasın bugünden sonra yapacağınız birinci temassız alışverişte kredi kartınız sizden şifre girmenizi isteyecek. Bu sayede makûs niyetli bireylerin kartın temassız özelliğini kullanarak depremzedeleri mağdur etme ihtimalinin ortadan kaldırılması amaçlıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap