Kriminolog Suçbilimci Nedir? Ne İş Yapar?

 Kriminolog Suçbilimci Nedir? Ne İş Yapar?
Okunuyor Kriminolog Suçbilimci Nedir? Ne İş Yapar?

Kriminolog Suçbilimci Nedir? Ne İş Yapabilir?

Kriminolog Suçbilimci Nedir? Ne İş Yapar? İşte kafanıza takılan Kriminolog, Suç Bilimci Nedir? Ne iş yapar? Merak edilen soruları cevaplamaya başlayalım. Kriminolog yani Suç Bilimci; suçluların davranışlarını inceleyen, suçun açıklamasını yapan, suçlu davranışların nedenlerini inceleyen ve suçlulukla mücadele eden bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. Kriminolog ise bu bilimin bütün imkânlarını ve olanaklarını kullanarak çalışmalar yapan kişilere verilen unvandır. Kriminologlar genelde kolluk kuvvetleri, akademik kurumlar ve ıslah tesislerinde çalışırlar.

Yaşadığımız çağ içinde suç oranları giderek artmaktadır. Kriminolog, Suçbilimci nedir? Ne İş yapar? Konuları bu durumda gerçekten çok önemlidir. Bu yazımızda bu konulara ayrıntılı bir şekilde yer vereceğiz.

Kriminolog Nasıl Olunur?

Kriminoloji Uzmanı olmak için 4 yıllık üniversite mezunu olmak gereklidir. Kriminolog nasıl olunur? Çok merak edilen bir sorudur. Üniversitelerin özellikle biyoloji, tıp ve genetik bölümlerinden mezuniyet istense de bazı durumlarda ender de olsa sosyoloji ve psikoloji bölümü mezunları da olabilir.

Kriminolog nasıl olunur? Sorusunun cevabını vermeye devem ediyoruz. Çünkü sadece 4 yıllık üniversite mezunu olmak yetmiyor. Öncelikle KPSS sınavına girip 70 puan alınması gerekiyor. Daha sonra POMEM denilen Polis Meslek Eğitim Merkezine başvurulması gereklidir. Çünkü bu meslek bir polis mesleğidir. Polis akademisini kazanıp, bitirmeniz gerekmektedir.

Polis olduktan sonra Kriminoloji Polislik şubesine başvurarak burada yapılacak olan çeşitli mülakat ve sınavlara katılmanız istenecektir. Başarılı olan adaylar eğitime tabi tutulur ve kriminolog olmaya hak kazanırlar.

Kriminolog Ne İş yapar?

Pek çok aşamadan geçerek kriminolog olan kişiyi neler beklemektedir? Kriminolog ne iş yapar? Detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Kriminolog ne iş yapar? Sorusunun kısa cevabı Suç bilimidir. Yani Kriminolog suç üzerine çalışan polislerdir. Özellikle yaşadığımız çağda suç oranlarının nerdeyse katlanarak artması bu dalda ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Kriminologlar özellikle laboratuar koşullarında suç delillerini analiz ederek suçluları bulmaya çalışırlar. Bu meslekte olan Kriminologların psikoloji ve sosyoloji dallarında da iyi eğitim alması gereklidir. Çünkü bu sayede suç mahalinde gerçekleşen olayları analiz edebilir ve gerekli delilleri rahatlıkla toplayabilirler. Suç aletlerini ve suç materyallerini iyi analiz edebilmesi için kişinin biyoloji, tıp ve genetik ile alakalı bölümler okuması gereklidir. Aksi halde bulduğu kanıtları değerlendiremez.

Ülkemizde bu mesleğe olan ilgi giderek artmaktadır.

Yorum Yap
Giriş Yap