Kripto piyasası bedeli 1 trilyon doların altına düştü! Neden?

 Kripto piyasası bedeli 1 trilyon doların altına düştü! Neden?
Okunuyor Kripto piyasası bedeli 1 trilyon doların altına düştü! Neden?

Düzenleyici kaygılar piyasayı sarstığı ve genel sanayi değerlemesinde kıymetli bir kayba yol açtığı için kripto para ünitesi dünyası çalkantılı bir kademe yaşıyor. Bitcoin ( BTC ) üzere büyük dijital varlıklar en çok etkilenenler ortasında yer alıyor ve sermaye çıkışına öncülük ediyor.

Kripto piyasası bedeli 1 trilyon doların altına düştü! Neden?

13 Şubat’taki basın vaktine nazaran, global kripto para piyasası 1 trilyon dolarlık kapitalizasyonun altına düşerek 997,98 milyar dolara ulaştı. CoinMarketCap datalarına nazaran, son 24 saatte bölümün piyasa bedeli 1.028 trilyon $ ile tepe yaptı.

YTD global kripto piyasası pahası tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Son yıllarda, 1 trilyon dolarlık piyasa pahasının, kurumsal oyuncuları alana çekme potansiyeli karşısında yatırımcılar için kritik bir ruhsal düzey olarak kabul edildiğini belirtmekte yarar var.

Mevcut durumda, piyasa kayıplarına BTC öncülük etti ve amiral gemisi kripto para ünitesi 22.000 doların altına düştü. Bilhassa, en son piyasa hisleri, Bitcoin’in 25.000 doları geri alma tarafındaki baskısını geçersiz kıldı.

Bitcoin fiyat analizi

Basın vaktinde Bitcoin, günlük yaklaşık %0,7 kayıpla 21.698 dolardan süreç görüyordu. Bilhassa, kayıplara karşın, varlık yıllık grafikte hala %20’nin üzerinde. Bitcoin’in piyasa bedeli 418,75 milyar dolar.

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Piyasa düzeltmesinde önder olan öteki varlıklar ortasında haftalık grafikte neredeyse %10 düşen Ethereum ( ETH ); XRP, son yedi günde yüzde 8 düzeltme ile; ve haftalık grafikte %10’un üzerinde düzeltme ile Cardano ( ADA ).

SEC saldırısı kripto momentumuna ziyan veriyor

Gerçekten de, en son kripto piyasası düzeltmesi, Menkul Değerler Borsası Kurulu’nun ( SEC ) staking faaliyetlerini hedefleyen kesime yönelik yenilenen saldırısından ortaya çıktı . Bu satırda, kripto para borsası Kraken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital varlık staking eserlerini durduracağını ve hizmetin düzenlemeleri ihlal ettiği argümanları üzerine SEC’e 30 milyon dolarlık bir ödeme yapacağını duyurdu.

Ayrıca SEC, Binance USD’nin ( BUSD ) kayıt dışı bir menkul değer olduğunu sav ederek stabilcoin ihraççısı Paxos’a dava açmayı planlıyor. Belirsizliğin ortasında, kripto ticareti uzmanı ve analist Michaël van de Poppe, Bitcoin ve genel piyasa düzeltmesinin büyük bir tasa olmadığını öne sürerek , bunu daha fazla yatırımcının piyasadan çekilmesine neden olan SEC ” FUD ” ile ilişkilendirdi.

Enflasyonun ağırlaşmasıyla ilgili telaşlar ile yatırımcılar, daha yüksek faiz oranları konusunda giderek daha fazla telaş duyuyor ve Bitcoin üzere daha riskli yatırımları baskı altına alıyor. Bu nedenle ilgi bu hafta açıklanacak olan Ocak ayı enflasyon datalarına yönelik olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap