• Ana Sayfa
  • Genel
  • Kripto yatırımcıları ve Bitcoin madencileri %20 vergilendirilmeye başlandı!

Kripto yatırımcıları ve Bitcoin madencileri %20 vergilendirilmeye başlandı!

 Kripto yatırımcıları ve Bitcoin madencileri %20 vergilendirilmeye başlandı!
Okunuyor Kripto yatırımcıları ve Bitcoin madencileri %20 vergilendirilmeye başlandı!

Uzun bir müddettir Çin’in kripto para ünitesi sanayisi ile karmaşık bir münasebeti var, hükümeti büsbütün yasaklamaktan blockchain’in yararını araştırmaya kadar uzanan siyasetler konusunda kararsız. Son vakitlerde, birtakım lokal makamlar kriptoya ağır bir gelir vergisi uygulamaya başladı.

Kripto yatırımcıları ve Bitcoin madencileri %20 vergilendirilmeye başlandı!

Colin Wu’nun 25 Ocak’ta bildirdiğine nazaran, bilhassa bir dizi kripto balinası, madenci ve başka yatırımcılar, 2022’nin başlarından başlayarak mahallî vergi departmanları tarafından şahsî gelir vergisi konusunda denetlendiklerini ve hala sonuçları beklediklerini söylediler.

Rapora nazaran bu, birtakım büyük mahallî borsaların balinaların kimi süreçleri hakkında kapsamlı bilgileri vergi makamlarına teslim etmesinden sonra, yatırım kârlarına yahut ferdî kripto para ünitesi yatırımcılarına ve birçok Bitcoin ( BTC ) madencisine %20 şahsî gelir vergisi uygulanmasını temsil ediyor.

Dijital varlıklarda farklı duruş

Bu uygulama, Çin hükümetinin sonunda kripto para ünitelerinin yasal statüsünü tanımış olabileceği manasına gelse de, vergi makamları ve mali makamların kripto paranın yasallığı konusunda farklı görüşlere sahip olması nedeniyle gerçek daha karmaşıktır.

Ekim 2021’de, Devlet Vergi Yönetimi’nin bir yan kuruluşu olan China Tax News, daha evvel Çin’de ikamet edenlere denizaşırı borsalar tarafından sağlanan hizmetlerin “kanunen açıkça yasaklanmadığını” fakat KDV, işletme gelir vergisi, damga uyguladığını belirten bir makale yayınladı. gümrük vergisi ve Çin’den elde ettikleri gelir üzerinden öteki ilgili vergiler.

Aynı vakitte Çin, dijital para üniteleri biçimindeki yasa dışı finansal faaliyetler konusunda katı kısıtlamalara sahiptir, fakat mevcut yasal çerçevesi içinde, bireylerin Bitcoin üzere kripto para ünitelerini elinde tutmasını yasaklamamaktadır. “Geçersiz uygar fiil”, lakin kanunen açıkça yasaklanmamış.

Öte yandan, China Public Prosecutor’s Journal’da Kasım 2022 tarihli bir makale, hükümetin son yıllarda Bitcoin üzere dijital varlıklar üzerindeki kontrolünü bunlarla bağlantılı kıymetli finansal riskleri münasebet göstererek sıkılaştırdığının altını çizdi.

Kıdemli bir vergi uzmanına nazaran, balinalar üzerindeki vergi kontrolleri daha sıkı hale geldiğinden ve vergi makamları yakın vakitte yüksek net bedelli bireylerin denizaşırı gelirleri hakkında soruşturmalar başlattığından, vergi dairesinin vergilendirme için kendi temeli var.

Çin’in karmaşık kripto bağlantısı

Dokuz yıldan uzun bir müddet evvel Çin, başta Bitcoin olmak üzere kripto para ünitelerinin ülke bankaları tarafından kullanımını kısıtlamaya başladı, lakin o vakitten beri, kısmen kısıtlayıcı tedbirleri sayesinde farkında olmadan sessiz bir kripto balinası haline geldi ve en üst sıralarda yer aldı. kripto kabulünde on ülke.

İlginç bir formda, FTX iflas başvurusu, yakın vakitte Çin anakarasının, Cayman Adaları ve Virgin Adaları üzere ada vergi cennetlerinden çabucak sonra kripto borsası müşterilerinin üçüncü en yüksek hissesine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Aslında, 2019’da Plus Token planından büyük ölçüde Bitcoin ve Ethereum’a ( ETH ) el koymanın sonucu olan Çin’in kripto varlıkları o kadar büyük ki, ülke isterse tüm kripto pazarını saniyeler içinde yerle bir edebilir.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap