Kriptoya yönelik koordineli taarruz mı var?

 Kriptoya yönelik koordineli taarruz mı var?
Okunuyor Kriptoya yönelik koordineli taarruz mı var?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’nun ( SEC ) kripto para piyasasına yönelik son hareketleri, risk sermayedarı ve CoinMetrics kurucu ortağı Nic Carter’ın daha evvel lisana getirdiği beklentileriyle uyumlu görünüyor.

Kriptoya yönelik koordineli taarruz mı var?

Nitekim, kripto ticaret platformu Kraken üzerindeki düzenleyici baskı haberlerinden evvel Carter, 7 Şubat’ta açıkladığı üzere ABD’de kripto sanayisine karşı koordineli gayretler olduğu ve bu faaliyetlerin yeni yılda ağırlaştığı konusunda ihtarda bulundu.

Girişim kapitalisti, 9 Şubat’ta yayınladığı bir özette, “ABD hükümetinin bankacılık kesimini kripto sanayisine karşı sofistike, yaygın bir baskı düzenlemek için kullandığını” sav ederek görüşlerini ayrıntılandırdı ve “Boğulma Noktası 2.0 Operasyonu” olarak isimlendirdi ve bu gayretleri saklamadığını.

“Ancak, bu planın genişliği – neredeyse her finansal düzenleyiciyi kapsaması – ve yüksek derecede koordineli tabiatı, en keskin gözlü kripto gazilerini bile kripto işletmelerinin büsbütün bankacılık dışı kalabileceği, stabilcoinlerin mahsur kalabileceği ve yönetilemeyeceği konusunda endişelendiriyor. kripto para giriş çıkışları ve borsalar bankacılık sisteminden büsbütün kapatılabilir.”

Anti-kripto faaliyetleri

Bunun üzerine Carter, “yönetimin kendisi, Kongre’nin tesirli üyeleri, Fed, [Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC)], [Para Ünitesi Denetleme Ofisi (OCC)], ve bu koordineli planın bir kesimi olarak gördüğü [Adalet Bakanlığı (DoJ)]”.

Faaliyetler, bir küme Senatörün Aralık ayında kripto dostu banka Silvergate’e ” FTX ve Alameda Research’e hizmet sağladıkları için onları azarlayan” mektubundan Fed, FDIC ve OCC’nin risklere ait ortak açıklamasına kadar uzanıyor. Ulusal Ekonomik Konsey’e” bankaları kripto varlıklarla süreç yapmaktan şiddetle caydırmak ” ve daha pek çok şey.

Ayrıca, Ekim 2022’de CoinMetric’in kurucu ortağının, Bitcoin’in Ne Yaptığı podcast’inde Peter McCormack ile birlikte kripto madenciliği için iklim tesirleri hakkındaki Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Siyaseti Ofisi raporunu ağır bir halde eleştirdiğini de belirtmekte yarar var.

Raporda, “olası mevzuat, muhtemel yasaklar ve bunun üzere şeyler dahil olmak üzere Bitcoin ( BTC ) madenciliği ve sanayisiyle çaba etmenin mümkün yollarını” içerdiğini söyledi ve “daha ilerici eyaletlerde eyalet seviyesinde yasaklar” beklediğini kabul etti ve suçladı. yaklaşımlarındaki tembellik ajansı:

“Bence tembel davrandılar ve ‘Evet, Google Akademik’teki birinci birkaç sonucu seçip bunun için gideceğiz’ diyorlar. Digiconomist muteber bir kaynak değil, önemli bir akademik yayında görmeyi bekleyeceğim bir şey değil, bu yüzden utanç verici olduğunu düşünüyorum.”

Kripto piyasası için sonuçlar

Bu hareketlerin bir sonucu olarak Carter, öteki tesirlerin yanı sıra, Signature’ın kripto müşterilerinin mevduatlarını yarıya indirmesi, Metropolitan Commercial Bank’ın kripto dalını kapatması, Silvergate’e yönelik dolandırıcılık soruşturmasının yanı sıra Binance’in perakende müşteriler için USD banka transferlerini askıya alması üzere gelişmeleri sıraladı.

Bu ortada Kraken, global kripto piyasası kapitalizasyonunun 40 milyar dolardan fazla kaybettiği kayıt dışı menkul değerler satma platformunu fiyatlandıran SEC ile mutabakatın bir modülü olarak ABD’deki staking hizmetlerini kapatmak ve 30 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kaldı.

Aynı vakitte SEC, düzenleyicinin menkul değer olarak gördüğü XRP tokenini yasa dışı bir halde sunmakla suçladığı blockchain şirketi Ripple’a karşı geniş çapta kamuoyuna duyurulan bir yasal savaşa giriyor. Bu davanın sonucunun, XRP fiyatı ve piyasadaki genel his üzerinde derin bir tesiri olacağı kestirim ediliyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap