Madencilere makûs haber! Devlet el koyacak! Oran muhakkak oldu

 Madencilere makûs haber! Devlet el koyacak! Oran muhakkak oldu
Okunuyor Madencilere makûs haber! Devlet el koyacak! Oran muhakkak oldu

Dünyanın en büyük kripto madencilik ülkelerinden biri olan Kazakistan, yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Kazakistan, kaçakçılık ve yasa dışı ticareti azaltmak için madencilik faaliyetlerine karşı eski duruşuna geri döndü. Buna nazaran ülkede vergi geliri elde edebilmek emeliyle madencilik gelirinin yüzde 75’inin satışı mecburî hale geldi.

1 Nisan 2023’te başlıyor!

Kazakistan Devlet Lideri Kasım Cömert Tokayev, 6 Şubat’ta imzaladığı yasa tasarısı ile ülkenin yasa dışı madencilik ve kripto varlık ihracına bakışını eski haline getirdi. Mevzuat değişikliğine nazaran kripto varlık ihracı hükümet müsaadesine tabi tutulacak. Düzenlemenin 1 Nisan 2023’ten itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

1 Ocak 2025’e kadar geçerli olacak

Kripto madenciliği operasyonları yoluyla kazanılan teminatsız kripto varlıklar hedefleniyor. Buna nazaran madenciler, kayıtlı kripto borsaları aracılığıyla gelirlerinin en az yüzde 75’ini satacak. Bu düzenleme ise 1 Ocak 2024’ten 1 Ocak 2025’e kadar geçerli olacak.

Kazakistan’ın dünyanın en büyük kripto madencilik ülkelerinden biri olduğu biliniyor. Ülkede madencilik lisansları, üç yıllık bir mühlet için veriliyor. Kazakistan’da merkez bankası dijital para birimi çalışmaları da sürüyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap