• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Mart ayında ağır kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!

Mart ayında ağır kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!

 Mart ayında ağır kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!
Okunuyor Mart ayında ağır kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!

2022 yılında soğuk bir kış geçirmiştik. Bilhassa de Ocak ve Şubat ayları oldukça karlı geçmişti. Bu yılla kıyasladığımızda kar tatilinin bol olduğu bir yıldı. 2023’te ise kar şimdiye kadar beklendiği üzere yağmadı. Hatırlanacağı üzere 5 Şubat gecesi bir nebze kar yağmış tam olarak tutmasa da okullar pek çok vilayette 1 gün tatil edilmişti. Hakikaten İstanbul da bu tatilden nasibini almıştı. Pekala önümüzdeki süreçte bizleri neler bekliyor?

Son meteoroloji raporlarına nazaran İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinin büyük bir kısmı Mart ayında kara teslim olabilir. En azından uzun devirli varsayımlar bu istikamette. Hali hazırda Türkiye’ye şimdi uzak olan bir soğuk hava dalgası, beklenen tarafta ilerlemeye devam ederse, İstanbul’a hatırı sayılır düzeylerde kar bırakacak.

Mart ayında ağır kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!

Tabi ki bu hava kütlesinin çeşitli basınçlar altında, farklı bölgeleri kar altında bırakması da kelam konusu olabilir. Gerçekten geçtiğimiz Ocak ayında İstanbul’a yağması beklenen kar, Bulgaristan sonları içerisinde kalmıştı. Şayet iddialar gerçek çıkar ve soğuk hava kütlesi İstanbul üzerinde kar yağışına neden olursa, Mart’ın 15’inden itibaren bir tatil kelam konusu olabilir. Elbette bu tatilin gerçekleşmesi için muhakkak kuralların yerine oturması gerekiyor.

Yoğun kar yağışı sonrasında okulların birkaç gün ile bir hafta ortasında kapalı kalabileceği söyleniyor. Bu durum önümüzdeki günlerde soğuk hava dalgasının ilerleyişi ile daha net bir hal kazanacaktır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap